Een ander argument voor de wettigheid zien wij in artikel 306, eerste lid, eerste volzin. Volgens dit voorschrift kan de wettigheid van een kind, hetwelk vóór de honderdtachtigste dag van het huwelijk geboren is, door de man worden ontkend. Daar alleen de wettigheid van een wettig kind kan worden ontkend, volgt hieruit, dat de wetgever een kind, onder die omstandigheden geboren, voor wettig houdt.

De strekking van genoemde bepaling en hier citeren wij Land-Star Busmann® brengt zeker mede, dat zij ook zal gelden, als wel het huwelijk met de zwangere vrouw gesloten werd, maar de man reeds voor de geboorte van het kind overleed; al is het kind nu noch staande huwelijk geboren, noch staande huwelijk verwekt, de man werd door zijn huwelijk de vader van het kind. De wettigheid van het kind is hier echter van bijzondere aard: de man wordt door het huwelijk de vader, maar het staat hem vrij het kind te ontkennen op de enkele grond, dat het vóór de honderdtachtigste dag is geboren. Deze zienswijze lijkt ons volkomen aanvaardbaar.

11. De vraag of de wettigheid van het kind kan worden ontkend moet worden beantwoord aan de hand van de artikelen 306 e.v. B.W. Artikel 306 geldt in het bijzonder voor kinderen, welke vóór de 180ste dag van het huwelijk geboren zijn. De man kan dus op grond van dit artikel de wettigheid van het kind ontkennen. Maar in dit geval zou die ontkenning niet kunnen geschieden, omdat de vader op het tijdstip der geboorte niet meer in leven is. Gaat het recht tot ontkenning over op zijn erfgenamen? Artikel 313 geeft op deze vraag antwoord. Wanneer de man is overleden en hij heeft zijn recht tot ontkenning niet doen gelden, dan zullen de erfgenamen de wettigheid niet kunnen ontkennen dan alleen in het geval van artikel 307. Dit geval doet zich hier niet voor, zodat de vraag of de wettigheid van het onderhavige kind ontkend kan worden, ontkennend wordt beantwoord.

Enkele inzenders beweerden, dat ontkenning ook op grond van artikel 307 B.W. kan plaatsvinden. In de jurisprudentie en de literatuur stelt men zich op het standpunt, dat artikel 307 B.W. alleen geldt voor kinderen, die ten minste 180 dagen na de huwelijksvoltrekking geboren zijn, terwijl de ontkenning van vroeger geboren kinderen in artikel 306 wordt geregeld. (Zie b.v. het arrest van het

3. Verklaring van het Burgerlijk Wetboek, Eerste deel. Tweede druk, blz. 365.