onder derden berusten, waarna de nodige boekingen dienen te geschieden. Bij een verlaging van de gasprijs moet men de gasverbruikers in de gelegenheid stellen de nog niet gebruikte gaspenningen in te leveren.

Bij deze opneming van het aantal penningen in verband met gasprijsverhoging zal de accountant of de directeur zich ervan dienen te overtuigen of het aantal penningen dat de afgelopen dagen verkocht is, niet bijzonder groot is geweest. Bij abnormaal grote verkoop zal nagegaan moeten worden wat hiervan de reden kan zijn. Ook op de handelingen van de meteropnemers-incasseerders dient bij verhoging van de gasprijs nauwlettend te worden toegezien.

Naschrift van de redactie

Ook al mag aan een uitwerking van een in dit tijdschrift gestelde vraag niet dezelfde eisen worden gesteld als op een accountantsexamen, toch mag wel worden gevorderd dat een goed inzicht bestaat in de gewenste organisatie en de verschillende boekingen en dat wordt gestreefd naar een sluitend controlesysteem.

De antwoorden voldeden hieraan niet geheel: wij constateerden niet zozeer fouten doch leemten.

Tegen de inzending van de heer Schreinemachers hadden wij de minste bezwaren. Vóór de plaatsing hebben wij daarin evenwel een enkele verandering en aanvulling aangebracht.

Overigens merken wij bij het geplaatste werkstuk nog op, dat de kassier in geval 2a bij de periodieke afdracht veelal ook geld ontvangt en dat verder ook op andere tijden penningen kunnen worden ingewisseld tegen geld.

Als voldoende rekenden wij de antwoorden van

Mej. C. Leetlang te Groenekan en R. Nieboer te Bellen.

VRAAG 66

Maak een beknopt vergelijkend overzicht tussen de wettelijke regelen met betrekking tot de gemeentebelastingen enerzijds en tot de provinciale belastingen anderzijds, waarbij o.m. aandacht wordt geschonken aan de volgende punten:

a. omvang belastinggebied;

h. nonnen en maxima opcenten rijksbelastingen;

c. eisen voor een heffingsverordening;