voeling met het bedrijfsleven behoren te houden. De bedrijfsbemiddelaars moeten de bedrijven opzoeken, met de leiding der bedrijven spreken, zich ter plaatse binnen het kader van hun taak op de hoogte stellen van hangende personeelsproblemen, van de behoeften der bedrijven, van speciale wensen der bedrijfsleidingen, van de mogelijkheden, welke de bedrijven aan ons bemiddelingsinstituut bieden, zij moeten persoonlijk informeren naar het resultaat van de door hen tot stand gebrachte plaatsingen ten einde met ter zake door de bedrijfsleidingen gemaakte op- of aanmerkingen in de toekomst hun voordeel te kunnen doen, enz.

Dit alles kan onmogelijk van achter het schrijfbureau per brief of per telefoon geschieden, de bedrijfsbemiddelaars moeten er op uit, er geregeld op uit.

Dat is de buitendienst van de bemiddelingsqfdelingen, dit werk moet door de bedrijfsbemiddelaars als deskundigen zelf geschieden en kan niet worden opgedragen aan een specialen zogenaamden ~buitendienstambtenaar’ ’.

De chef van de afdeling migratie vindt een belangrijk deel van zijn taak eveneens buiten de muren van het dienstgebouw. Hij zal persoonlijk contact moeten zoeken met die bedrijven, welke misschien mogelijkheden bieden ten aanzien van het onderbrengen van bepaalde groepen ingeschreven werkzoekenden, welke moeilijker dan andere door het bemiddelingsapparaat in de arbeid kunnen worden gebracht. De chef van de afdeling migratie moet o. m. dus letterlijk werkgelegenheid trachten op te sporen en daarom buiten het dienstgebouw over een grote mate van bewegingsvrijheid kunnen beschikken, te meer, waar het eveneens tot zijn taak behoort, geschikte arbeidskrachten voor het vervullen van open aanvragen, wanneer deze onder de in-

geschrevenen niet zijn te vinden, te zoeken.

Ten slotte berust de organisatie van de eigenlijke verplaatsing van arbeidskrachten bij de afdeling migratie, zoals de organisatie van de reisgelegenheid, het doen begeleiden en afwikkelen van transporten arbeidskrachten, zowel voor buiten- als binnenland en het vervullen van alle verdere formaliteiten, welke met de verplaatsing verband houden.

Al de hier opgesomde werkzaamheden van de afdeling migratie behoren voor een belangrijk deel tot de taak van de buitendienst dezer afdeling. Ook deze buitendienst kan slechts verricht worden door den chef of een anderen deskundigen ambtenaar van de afdeling en zeker niet door een z.g. algemenen buitendienstambtenaar.

De afdeling sociaal-economische documentatie en statistiek kan het evenmin zonder ~buitendienstwerk” stellen. Het verzamelen van gegevens, het bestuderen en analyseren van bepaalde economische en andere gewestelijke verschijnselen en factoren nopen den chef van de afdeling dikwijls ter plaatse een onderzoek in te stellen of zich ter bevoegder plaatse daaromtrent te oriënteren.

Ook deze werkzaamheden, welke niet zelden een wetenschappelijke grondslag hebben, kunnen slechts door den chef van de afdeling, of, onder diens leiding, door een deskundigen assistent worden verricht.

Bij de afdeling comptabiliteit van het gewestelijk arbeidsbureau is, zoals bekend, het financiële beheer en de geldelijke boekhouding van het hoofdbureau en de bijkantoren gecentraliseerd.

Verschillende financiële regelingen, veelal voortvloeiende uit maatregelen op het gebied van de arbeidsbemiddeling (uitbetaling van sociale bijslagen, reisen verteringsgelden, loonoverschotten, enz.) worden evenwel rechtstreeks door de bijkantoren

uitgevoerd. Het gewestelijk arbeidsbureau stelt in verband hiermede z.g. permanente voorschotten ter beschikking van de bijkantoren, met behulp waarvan deze laatste de nodige uitbetalingen kunnen verrichten.

Alhoewel de leiders van de bijkantoren wekelijks hun uitgaven aan het gewestelijk arbeidsbureau declareren en de afdeling comptabiliteit deze uitgaven vervolgens controleert en verifieert, rust op de afdeling vanzelfsprekend tevens de plicht, zich periodiek op de hoogte te stellen van de aanwezigheid en van de samenstelling van het bedrag, hetwelk bij wijze van permanent voorschot aan elk der bijkantoren ter beschikking gesteld werd.

Bij de afdeling comptabiliteit berust tevens de inventarisatie van de rijkseigendommen, bij de dienst in gebruik. De afdeling moet derhalve ook bij de bijkantoren de geïnventariseerde goederen (kantoormachines, meubilair, enz.) af en toe controleren.

Ofschoon de buitendienst van de afdeling comptabiliteit uit de aard der zaak niet zo intensief behoeft te zijn als die van de andere afdelingen, vormen de opgesomde taken van de afdeling weer specifiek buitendienstwerk, dat slechts door den chef of een van diens deskundige assistenten behoort te worden verricht.

De positie van den directeur van een gewestelijk arbeidsbureau is eveneens een geheel andere dan die van de leiders van vele andere rijksinstellingen. Terwijl de voorzitter van een Raad van Arbeid zijn gehele dienst in hoofdzaak vanuit het dienstgebouw kan leiden, vinden de directeur van een gewestelijk arbeidsbureau en diens plaatsvervanger een belangrijk deel van hun arbeidsveld buiten het hoofdbureau.

Zij moeten zich geregeld ook van de gang van zaken op de