cursies naar bedrijven staan nog op het program en zoo hebben wij in deze personeelsorganisatie een prachtig instrument ter bevordering van een goeden geest onder de ambtenaren en ter versterking van hun belangstelling en beroepskennis. De onkosten worden bestreden uit een bijdrage van de menschen zelf, waarvoor ieder i % van zijn salaris afstaat.

Tot zoover hetgeen de heer Fokkema ons over de inwendige zending in het G. A. B. Leeuwarden vertelde. Bij een rondgang, dien wij vervolgens door zijn district maakten, hadden wij volop gelegenheid om de goede resultaten, die hiermede zijn bereikt, door eigen waarneming te leeren kennen. Een frisch en jong personeel wijdt zich hier met ijver en blijmoedigheid aan zijn taak. Zulk een sfeer is dan ook brood noodig voor een nieuwe instelling als de Rijksarbeidsbemiddeling, die voor de taak staat een weerbarstig bedrijfsleven voor zich te winnen.

Ook wat dit laatste betreft liet de heer Fokkema blijmoedige klanken hooren.

Een groot deel van het bedrijfsleven, zoo verzekerde hij, is metterdaad reeds gewonnen. Vóór alles zijn wij er op uit de menschen er van te doordringen, dat rijksarbeidsbemiddeling geen ambtenarij is, maar springlevend dienstbetoon aan de gemeenschap, waarbij even vlot en snel gehandeld wordt als bij het modernste bedrijf maar mogelijk is. Van enorme waarde is, wat dit betreft, het persoonlijk gesprek met de menschen gebleken. Door een goed persoonlijk contact wint men werkgevers en werknemers beiden. Er zijn natuurlijk moeilijkheden en misverstand. Maar als je dan de menschen eens opzoekt, dan blijkt toch ook hoeveel bezwaren door een bezadigd, maar overtuigd woord kunnen worden weggenomen. Bovenal is natuurlijk van waarde de

dienst, dien je kunt bewijzen. Ons devies is dan ook ~service” en nog eens „service”. Van bijzonder nut is voorts het onderhouden van de relaties, ook al valt er op een bepaald oogenblik niets speciaals te doen. Wij streven er daarom naar de gewonnen contactpunten voortdurend vast te houden, waarbij ik ten slotte niet mag vergeten het betoonen van coulance. Met kleine dingen kan men soms zooveel goeden wil verwerven. En wanneer men er, bij voorbeeld, in slaagt een werkgever, die op een zeker oogenblik met overtollige arbeidskrachten zit, die hij niet mag ontslaan, te helpen door deze

menschen elders een tewerkstelling te bezorgen, dan heeft men zoo’n man doorgaans voor een heeleboel andere gevallen ook gewonnen.

Eigenlijk moet de arbeidsbemiddeling overal zijn: op boerenvergaderingen, in fabrieken, op de scholen tegen den tijd, dat de hoogste klassen voor de maatschappij gereed komen. Telkens wéér moetje van je doen spreken. Met een gepast woord, maar bovenal door een passende daad. Want de mensch wordt nu eenmaal naar zijn daden beoordeeld.

Ziedaar hetgeen de heer Fokkema ons over zijn werkmethoden te vertellen had. Vanzelf sprekend bleven ook de resultaten niet onbesproken. Nu, die mogen er zijn. Een cijfer van 17152 bemiddelingen in het tijdvak Mei 1941 tot en met April 1942, waarvan 14441 in Nederland, maakt ongetwijfeld in de rij der arbeidsbureaux een uitstekend figuur. Als wij het daarover hebben, maakt de directeur van Leeuwarden een afwerend gebaar.

Ik heb dan ook een prachtig gewest, zegt hij, op de kaart de verdeeling aanwijzend van de gebieden, waar de landbouw en de veeteelt worden beoefend. Een schaduwzijde vormen natuurlijk, vooral met het oog op de beperkte verkeersmogelijkheden, de groote afstanden. Het gewest Leeuwarden bestrijkt, bij een bevolking van ruim 327.000 zielen, een oppervlakte van 216.428 hectare en heeft bovendien nog drie eilanden onder zijn hoede. Maar dit is ten slotte slechts een hindernis van tijdelijken aard, die met wat meerdere inspanning gemakkelijk kan worden overwonnen.

En directeur Fokkema met zijn medewerkers zijn er zeker niet de lieden naar om zich door een belemmering van dezen aard uit het veld te laten slaan. Daarvoor zit hun het fiere „Frislan hoppe” tezeer in het bloed!

HEBT U zich reeds geabonneerd ? neen, inliggend formulier dan onverwijld in aan M. Samsom N.V. Alphen aan den Rijn De sterk verminderde abonnementsprijs bedraagt f i.— per jaar. abonné's krijgen ook het eerste nummer van „Arbeidsbestel” toegezonden ter completeering van den jaargang. Overmaking per postwissel of door storting of overschrijving op postrekening 6204 van N. SAMSOM N.V. Alphen aan den Rijn, behalve voor die gewestelijke Arbeidsbureaux, waar de betaling collectief geschiedt.