Ook heeft een groot aantal in Duitschland vastgehouden burgers, welke allengs bevrijd en naar Frankrijk teruggebracht zijn, meerendeels bet aantal werkloozen van Parijs en omgeving vergroot en hebben tal van verlofgangers tijdens bun twintigdaagscben verloftijd willen werken en vooral door de bemoeiingen van de Departementale Arbeidsbeurs inderdaad werk gevonden, vaak echter ten nadeele van andere personen, welke deze betrekkingen hadden kunnen vervullen.

Ten slotte hebben de transportmoeilijkheden en het gebrek aan grondstoffen deri werkgevers verhinderd hun zaken te hervatten en dus veel werkloosheid veroorzaakt.

Daarentegen merken anderen weer op dat de transportmoeilijkheden door het herstel van het Fransche en de uitlevering van een deel van het Duitsche spöorwegmaterieel aanmerkelijk zullen verminderen, dat de verlofgangers, welke steeds minder talrijk worden, meer en meer hun invloed op de arbeidsmarkt zullen verliezen en dat een groot gedeelte van hen die tijdens den oorlog uit de provincie naar het departement van de Seine zijn gevlucht, en daar gewerkt hebben, van plan zijn zoo spoedig zich werkgèlegenheid voordoet naar de provincie terug te keeren. In 14 dagen is de bevolking van Reims gestegen van 4000 tot 5000.

In sommige beroepen, beboerende tot de voedings- en genote iddelen-industrie, inzonderheid de koffiehuishouders, zijn de patroons- en arbeiders-organisaties overeengekomen om te trachten in hun bedrijf den wekelijkschen rustdag in te voeren, teneinde door, het stelsel van plaatsvervanging, hetwelk daarvan het gevolg zal zijn, de werkloosheid te verminderen, waarvan vooral het vrouwelijk personeel te lijden heeft dat gedurende den oorlog de open plaatsen heeft vervuld.

De bemiddelingsdienst voor buitenlandsche werkkrachten mag aan vreemde arbeiders geen werk bezorgen alvorens er zekerheid bestaat dat voor het werk geen geschikte Fransche arbeiders te vinden zijn. Deze dienst heeft sedert het sluiten van den wapenstilstand 2.750 arbeiders uit het Departement van de Seine hetzij naar de provincie, hetzij naar het land hunner herkomst gebracht. Tengevolge van strenge bevelen worden eiken dag aan de particuliere industrieën, vooral aan die welke zich bezig houden met het herstel van rollend materieel, een aanzienlijk aantal krijgsgevangenen, die er werkten, onttrokken.

Al zijn er in het Departement van de Seine maar weinig krijgsgevangenen, toch zal er voor de Parijsche werkloozen ten gevolge van het vertrek der krijgsgevangenen uit de provincie weder verruiming van werkgelegenheid ontstaan.

In verband met het feit, dat de departementale arbeidsbeurzen de kaarten der gedemobUiseerden, die door haar bemiddeling wenschen te worden geplaatst, in ontvangst nemen, schijnt het vrij duidelijk dat, ofschoon de Arbeidsbeurs van het Departement van de Seine nog niet alle voor haar bestemde kaarten ontvangen heeft, het aantal gedemobUiseerden, welke zich tot haar