2°. Het geven van advies aan, of overleg plegen met personen, die maatregelen beraamden of uitvoerden ter voorkoming van werkloosheid of tot leniging harer gevolgen.

3°. Het zorgen voor bibliotheek en documentenverzameling.

Hiermede werd op den zelfden voet doorgegaan. Voor de medewerking, hierbij van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen en zijn bibliothecaresse ondervonden, betuigt de W. R. bij dezen zijn dank.

" Ook moet in het bijzonder een woord van dank aan den heer Directeur van den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling gebracht, die het Bureau op verschillende wijze zijn steun verleende.

Jaarverslag van het Centraal Comité voor Verruiming van Werkgelegenheid over 1 Juni 1918-31 Mei 1919.

Het Centraal Comité begon in Juni 1918 zijn arbeid. Deze kan één jaar nadat het zijn taak aanvaardde, in de volgende rubrieken verdeeld worden ;

I. het bevorderen van het vervroegen of van het nietdoen uitstellen van voorgenomen werken.

11. het bevorderen van de uitvoering van buitengewone werken.

111. het uit den weg ruimen van administratieve, technische of finaneieele moeilijkheden, die het uitvoeren van werken belemmerden.

IV. het uitbrengen van advies over werkverschaffingen of werken, die werkgelegenheid openen.

Het zou tot groote uitvoerigheid leiden, indien van den arbeid onder elke rubriek vallend, een volledig overzicht werd gegeven. Vaak werd niet het gunstig resultaat verkregfen, dat verwacht werd. Vastgesteld mag echter worden, dat over het algemeen de moeite, die het Comité zich gegeven heeft, meerendeels tot tastbare resultaten heeft geleid. Het volgende moge volstaan om een denkbeeld te geven van de werkzaamheden door het Comité verricht.

I. het bevorderen van het vervroegen of het niet doen uitstellen van voorgenomen werken.

a. Tot den Minister van Financiën werd het verzoek gericht thans reeds over te tot indijking van gronden aan den Oosterscheldedam en den Sloedam. Hiervoor werden zoowel in Zeeland als te ’s Gravenhage conferenties met de ambtenaren en autoriteiten gehouden. Ten slotte werd besloten dat met de werkzaamheden tot indijking van den Ooster-