Bcheldedam dit jaar een aanvang zou worden gemaakt, dus 3 a 4 jaar eerder dan aanvankelijk in het voornemen lag.

b. Verkregen werd, dat het bebosschen van de duinen op Schouwen, waarvoor jaarlijks slechts een naar verhouding klein bedrag werd uitgetrokken, op grooter schaal zal geschieden. Hiervoor was noodig overeenstemming te verkrijgen tusschen eenige afdeelingen van departementen.

c. De Minister van Landbouw deelde het Comité mede de aandacht van het gemeentebestuur van Groningen te hebben gevestigd op een vervroegde indijking van schorren en kweldergronden bij den Reiderwolderpolder (Dollard). De gronden zouden, ingedijkt, zich uitnemend leenen voor den teelt van koolzaad, van belang voor de vetvoorziening. Het Comité nam deze zaak ter hand. Met B. en W. van Groningen en andere autoriteiten werd ter plaatse een onderzoek ingesteld. Onder leiding van den Voorzitter van het Centraal Comité had daarna op het bureau van het K.N.S. met \erschillende belanghebbenden een bespreking plaats, die er toe leidde, dat de heer L. T. v. iT. Wal, ingenieur der st adsbezittingen te Groningen, een plan tot indijking maakte. Intusschen werden de besprekingen met de eigenaren der gronden voortgezet.

Nadat het definitieve plan was ingediend waarbij ook de financieele zijde van het vraagstuk werd bekeken, moest tenslotte de zaak worden opgegeven, omdat de Minister van Landbouw na deskundige voorlichting van den heer J. C. Ramaeb, Oud-Inspecteur-Generaal van den Waterstaat, van oordeel was, dat uitvoering uit een financieel en economisch oogpunt onder de omstandigheden, ontstaan na den wapenstilstand, geen aanbeveling verdiende. Tot dezelfde conclusie kwam de heer P. H. A. Rozenwald, administrateur aan het departement van Waterstaat, die over dit onderwerp aan het Comité een uitvoerig rapport uitbracht, waarvoor het Comité hem nog bij dezen zijn dank betuigt.

d. Eenige conferenties hadden plaats onder leiding van den Voorzitter over de mogelijkheid om tot sneller exploitatie van de Peel te geraken en te trachten de ontginningen enz. naar een algemeen plan te doen uitvoeren. Het Comité heeft zijn bemoeiingen met deze aangelegenheid gestaakt, daar inmiddels de Vereeniging Peelbelang is gesticht, die de opdracht heeft gegeven een algemeen plan te ontwerpen. Deze conferenties van het Comité hebben echter den stoot gegeven aan het indienen van een wetsontwerp, waarover hieronder meer.

e. Er werd het Comité verzocht te bevorderen, dat op Terschelling nabij de Grie buitendijksche gronden reeds nu zouden worden ingepolderd. Na een uitgebreid onderzoek werd den Minister van Financiën gevraagd hiertoe te