bezwaarlijker. De omstandigheden wisselen snel; de arbeidsmarkt wijzigt zich voortdurend.

In het belang van eene snelle en doeltreffende werkverschaifing is dan ook zeer gewenscht, dat ondergeteekende, waar en wanneer dat noodig is, kan ingrijpen, zonder daarbij te zeer aan eene van te voren opgemaakte werklijst gebonden te zijn”.

Hij meent dan ook, dat de bezwaren, die eene vorige maal tegen een blanco-crediet werden geopperd, thans niet meer kunnen gelden, nu het meer dan ooit noodig is zooveel mogelijk toegerust te zijn voor alle zich voordoende omstandigheden.

De Minister heeft hier het oog op de bezwaï'en die geuit zijn tegen het in 1915 toegestane crediet. Men maakte toen op tal van gronden ernstig bezwaar een blanco-crediet te verleenen; zoo werd in het betreffende Voorloopig Verslag o.m. gezegd:

„Op grond van een en ander hadden verscheidene leden ernstig bezwaar met het wetsontwerp in dezen vorm mede te gaan. Zij wenschten, dat ook in deze omstandigheden aan de beproefde budget-practijk werd vastgehóuden, die wil, dat op de begroeting steeds voor bepaalde werken bepaalde bedragen worden uitgetrokken en in de toelichting wordt uiteengezet, welk totaalbedrag, over meerdere begroetingen verdeeld, voor elk dier werken zal worden vereischt.

De Minister vertrouwt dat men thans over deze bezwaren zal heenstappen en zegt o. a.

„Het spreekt daarbij vanzelf dat van de toegestane gelden „slechts dan gebruik zal worden gemaakt, wanneer dit inder„daad ter bestrijding der werkloosheid is. Ook zullen de gelden „niet worden aangewend voor werken van principieele betee„kenis of om in eersten termijn een aanvang te maken met „werken van grooten omvang of van aanzienlijke financieele „gevolgen. Trouwens werken als deze zullen in den regel lang„durige voorbereiding eischen en daarvoor is in de hierbedoelde „gevallen geen tijd. Het zullen dus voornamelijk werken zijn „van kleineren omvang en localen aard waarbij vooral handen„arbeid kan worden gebruikt. Behalve rechtstreeks door het „Rijk te ondernemen werken, is hierbij ook te denken aan het „verleenen van matige subsidiën voor werken door andep’en „opgezet.”

Benige van deze kleinere werken worden opgesomd. Het zijn de volgende:

Directie. Uit te voeren werk.

Groote rivieren. Maken van eene perskade ter verkrijging van een loswal voor baggerspecie aan den linkeroever van het Scheur, benevens de Simonsharen tegenover Maassluis. ƒ25000.

Opruiming van een gedeelte der steenglooiïng op den leidam langs de haven van Westervoort. ƒl5OOO.