landsche Arbeidsbeurzen te Parys geweest om aldaar te trachten samenwerking tot stand te brengen tusseben de Nederlandscbe arbeidsbeurzen en de centrale van arbeidsbemiddeling in Frankrijk. Ook wil men trachten gunstige voorwaarden te verkrijgen voor de naar Frankryk gezonden krachten als landarbeiders en dergelijke. In dit verband willen wij nog melding maken van de gelegenheid die op Woensdag 4 dezer geboden werd om met den Nederlandschen rykslandbonwconsulent te Parijs, dr. J. J. L. VAN Rijn te spreken over de gelegenheid om zich in Frankrijk als landbouwer te vestigen.

De bemoeiingen van den heer Folmer en Dr. van Rijn zullen er ongetwijfeld toebijdragen meer zekerheid te verkrijgen omtrent de kansen van welslagen voor Nederlanders in Frankrijk.

Het wil ons voorkomen, dat men in Frankrijk toch niet heel erg gesteld is op vestiging van vreemdelingen, wij meenen dit te mogen opmaken uit een door de Fransche Regeering in gediende wet, waarbij aan vreemdelingen verboden wordt hnizen en landgoederen te koopen of te verhuren voor 18 jaar in een departement, dat aan de grens licht, zonder goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken.

Het is natuurlijk ook mogelijk, dat slechts speculatiebestrijding (koerskoopjes) beoogd wordt en daar is natuurlijk niets tegen te zeggen.

Duitschland. In Duitschland is een rijkslandverhuizingsbureau (Wanderungsamt) met 20 over het heele rijk verspreide onderafdeelingen ingericht om de landverhuizers in te lichten en zoodoende voor teleurstellingen te vrijwaren.

Tevens is nu een wet in bewerking om een zoodanige regeling te treffen, dat de lieden naar bepaalde landen worden gedirigeerd, waar ze een zeker bestaan en eene toekomst zullen vinden. Bij het zoeken van betrekkingen zal hun tevens de behulpzame hand worden geboden. De particuliere landverhuizers bureaux worden verboden en het uitoefenen van pressie om menschen tot verhuizen naar een ander land over te halen zal strafbaar worden gesteld. Aan de vertegenwoordigers van het rijk in de betrokken landen zullen commissarissen worden toegevoegd om daar voor de belangen der landverhuizers te waken.

Wij hebben er reeds vroeger op gewezen, dat er de eerste jaren van een landverhuizing „en masse” uit Duitschland geen sprake zal kunnen zijn, door de valuta en het gebrek aan plaatsruimte op de schepen De emigratlelust is anders groot genoeg in Duitschland.

Zoodra Duitschland weer eigen passagiersschepen in de vaart heeft zal het vele Duitschers weer mogelijk worden te emigreeren en de tarieven in marken te betalen.

Hongarije. De Hongaarsche Regeering schijnt evenals de