met de placeering har er klanten daar komt te veel bijkomstigs bij te pas, in ’t algemeen komt bij de bemiddeling voor maatschappelijk mindergeschikten te veel kijken dan dat een ambtelijke instelling dat alleen met haar ambtenaren dient af te doen. Wij zouden sterk willen pleiten voor een afzonderlijke commissie van toezicht en advies op deze speciale bemiddeling, ’t Gaat er niet alleen om om arbeidskrachten te plaatsen, maar ook om menschen te helpen, niet zelden te redden. Voor alles wat er bij komt behoeft de arbeidsbeurs voorlichting, hulp, toezicht en advies van de deskundigen. Nu hebben wij reeds uiteengezet, hoe naar ons inzicht de algeheele zorg voor maatschappelijk mindergeschikten zich moet eulmineeren in den arbeid eener aparte Commissie of hoe men dat orgaan ook wil noemen, welke Commissie laat voor rekening van de bestaande organen de taak die uit haren aard tot haar competentie behoort, zooals de arbeidsbemiddehng op de vrije markt aan de arbeidsbeurs, de technische-medische verzorging der kwalen of gebreken aan den gemeentelijken medischen dienst, zoo die bestaat. Het noodige contact tussehen die organen zij verzekerd door hun vertegenwoordiging in het Centrale orgaan. Voor het overige organiseert dat Orgaan de zorg voor maatschappelijk mindergeschikten. Op de wijze, zooals wij schetsten : roept een gemeentelijke werkverschaffing in het leven voor hen die niet plaatsbaar zijn (waarbij nog als wenschelijk kan worden overwogen dat de arbeidsbeurs de te plaatsen heden aanwijst treft een regehng van samenwerking en contact met de arbeidsbemiddeling ten behoeve eener scherpe controle op de arbeidsschuwheid en neemt eventueel de voor-, na- en tusschenzorg ter hand zooals wij die aanduidden. Juist speciaal voor die voor-, na- en tusschenzorg maar ook ten advieze en voorlichting omtrent het geheele onderwerp beschikke zij over de vrije krachten in de maatschappij, die zich voor dit vraagstuk interesseeren of daarin zijn arbeidzaam geweest. Particuhere verzorging der maatschappelijk mindergeschikten behoeft niet uitgesloten te zijn, al zouden wij in het belang der zaak alle zorg in één hand willen zien gebracht.

Wij vermeenen dat zooals de gewone arbeidsbemiddeling landelijk georganiseerd is, ook voor de maatschappelijk mindergeschikten de geheele landelijke markt beschikbaar moet zijn. Het zou kunnen geschieden door aan den Centralen Dienst der arbeidsbemiddeling een aparte en vrij zelfstandige afdeehng te verbinden die de zorg voor deze materie in ons land organiseert, de tot standkoming van plaatselijke organisatie

1) Hans Sebi.man, wiens brochure wij op pag. 415 aanhaalden, meent dat ala anderen de werkversehaifing hebben in het leTen geroepen, het werk dus hebben gemaakt, de arbeidsbeurs toch nog moet plaatsen.