bepalingen omtrent loon bij ziekte, eigen en weduwen pensioen gelden welker toepassing ook op invaliden voor de bedrijven bezwarend zou zijn en die in elk geval oorzaak zijn dat de gemeenten meer nog dan vroeger er toe neigen in de eerste plaats, zoo niet uitsluitend de invaliden uit hun eigen bedrijven te helpen.

Vooral dit tweede bezwaar zal in ’t algemeen er toe mee werken dat de minder geschikten meer nog dan vroeger slechts worden aangenomen als betere werkkrachten niet beschikbaar zijn en slechts om zoo spoedig mogelijk weer ontslagen te worden. Dit verband tusschen de moeielijkheden van het vinden van werk voor niet volledig geschikten en de ontwikkeling van het georganiseerd arbeidsleven nu moet erkend worden en kan o.a. ook hierin tot uitdrukking komen, dat het werk om in deze bizondere moeiehjkheid te voorzien worde ter hand genomen door in die organisatie erkende organen, de arbeidsbeurzen. Omtrent de uitvoering kan ik slechts enkele gedachten uitspreken; ik ben te weinig op de hoogte van de werkwijze der arbeidsbeurzen om, vooral in Uwen kring, daarvoor in bizonderheden te treden. Ik mag misschien het volgende aangeven :

1. de arbeidsbemiddeling ten dienste van de minder geschikten moet officieel als een afzonderlijk deel van het werk der arbeidsbeurzen worden erkend.

2. ten behoeve van dit gedeelte van hun taak trachten de arbeidsbeurzen zich bekendheid te verschaffen eenerzijds met de werkgevers die zich uitdrukkelijk bereid verklaard hebben in overleg met de arbeidsbeurs dergelijke arbeiders in ’t werk te nemen, anderzijds met die werkzoekende minderwaardigen zelf.

3. om niet de administratie te bezwaren met de invoering van afzonderlijke registers van deze beide groepen, worden voor hen in de gewone klappers (kaartsysteem) binnen het kader der gebruikelijke indeeling naar vakken of naar anderen maatstaf, kaarten van afwijkende kleur gebruikt.

Het behoeft echter geen betoog, dat dit slechts technische hulpmiddelen zijn, die met het bestaan van dit afzonderlijke werk rekening houden, maar slechts naar de eigenlijke uitvoering toe leiden. Om te voldoen aan de eischen voortvloeiende uit de speciale moeielijkheden op dit gebied, in de eerste plaats die van het individualiseeren, waarvan ik getracht heb het belang te betoogen is persoonlijk contact noodig niet alleen met de werkzoekenden, maar met de werkgevers en met het werk. Dat wil zeggen, dat het werk niet alleen bureauwerk zal kunnen zijn, niet alleen zal kunnen worden verricht achter de loketten van de arbeidsbeurs. Men zal er op uit moeten ; de arbeidsbeurs zal een buiten dienst hiervoor moeten hebben. Een afzonderlijk ambtenaar (een of meer) zal men hiermee moeten belasten, ambte-