rapport samen te stellen over de wijze, waarop een doelmatige organisatie van den voorlichtingsdienst bij beroepskeuze behoort te worden ingericht.

De Commissie vormde daartoe uit haar midden een subcommissie bestaande uit de leden : Mevr. A. S. Tydemak—Verschoor, Mej. A. de Jong en de heeren J. C. van Dijk, J. E. VAN Riet, H. Amelink en Mr. A. Rheb. De subcommissie droeg het voorzitterschap op aan den heer Anth. Folmer, terwijl Mr. A. Rueb met het secretariaat belast werd.

De subcommissie was in den aan vang van dit jaar met haar rapport gereed. Nadat de Comm. van Bij.stand ’t met enkele kleine wijzigingen had aanvaard, werd ’t den Minister van Arbeid aangeboden en met machtiging van dezen als uitgave N°. 19 van den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling gepubliceerd. Zoo ligt nu dit w'erk voor ons. Het bevat het plan voor een volledige organisatie van rijkswege, waarbij de zaak der voo’Hchting bij beroepskeuze als zelfstandige instelling is gedacht en zoowel met boven ontwikkelde wetenschappelijke als practische eischen rekening is gehouden.

Reeds bij voorbaat mag ik zeggen, dat in dit zoo uitnemend stuk werk een soliede grondslag wordt gelegd vcor een afdoende regeling dezer materie voor het geheele land. Wanneer dit plan in een wetsontwerp wordt belichaamd dan hebben wij kans op een inrichting in ons land, die voor buitenlanasche instellingen niet behoeft onder te doen.

Het plan der Commissie komt in ’t koi’t hierop neer.

Van rijkswege worde ingesteld een Centrale Voorlichtingsdienst ; d. w. z. een centraalbureau met een directeur aan het hoofd, waarvan de leiding der voorlichting bij beroepskeuze van overheidswege uitgaat.

Naast dit Centrale Bureau is ontworpen een Beroepskeuze-Raad, die den Minister omtrent verschillende zaken, den dienst betreffende, moet adviseeren.

De eigenlijke arbeid der adviseering moet worden verricht door plaatselijke organisaties. Ook voor deze instellingen wordt gedacht aan een speciaal bureau met een directeur aan het hoofd en een commissie daarnaast.

Verder is ontworpen een zeker verband tusschen verschillende gemeenten, waardoor te platten lande de voorlichtingsdienst zich over verschillende plaatsen kan uitstrekken.

Ziedaar met enkele woorden de organisatie aangegeven.

Het lijkt mij niet ongewenscht de verschillende onderdeelen van dit plan aan een nadere bespreking te onderwerpen.

De Commissie merkt in den aanvang van haar rapport op, dat zij niet de bedoeling heeft gehad de talrijke vraagpunten, die zich bij de voorlichting inzake beroepskeuze voordoen tot een onderwerp harer beschouwingen te maken. Zij heeft