De eerste vraag die zich voordoet is deze: In welk opzicht is voorlichting gewenscht, tot hoever moet zij zich uitstrekken en aan welke grenzen is zij gebonden?

Het is voor heden niet mijn doel deze vragen stelselmatig te beantwoorden. Ik wil ze alleen stellen, om een denkbeeld te geven van de onderwerpen, die in deze rubriek volgens mijn meening ter sprake moeten komen.

Het antwoord op bovenstaande vraag is bovendien verre van eenvoudig. Het gaat er mee als met meer simpele vragen, waarvan men op ’t eerste gezicht zou zeggen, maar zoo’n vraag behoef je toch niet te stellen, het antwoord daarop weet zelfs een klein kind. Toch is dit niet zoo. Vraag bijv. eens: „wat is een stoel?” en ’k wed, dat ge, hoe meer ge u beijvert een goed antwoord te geven, des te meer gaat ge inzien, dat ge ’t eigenlijk niet zeggen kunt.

Zoo gaat het ook met de eenvoudige vraag: „Wat is voorlichting bij beroepskeuze?”

Wanneer we ons aan een antwoord wagen, dan merken we dat we verzeild raken in allerlei kwesties, als raadgeving bij schoolkeuze, bij vakopleiding, bij studieloopbaan, voorlichting bij beroepsverwisseling, ja tot zelfs bij de rationeele of willekeurige beroepsbepaling van de zijde der werkgevers, wellieht zelfs tot regeeringsvoorschriften aan werkgevers ten einde te verzekeren dat heroepsheuze door hen wordt mogelijk gemaakt.

Maar nu zou ik toch aan ’t antwoorden gaan en dat was juist heden mijn doel niet.

Toch is ’t noodig zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen, wat men beoogt met voorlichting bij beroepskeuze en tot hoever men daarbij gaan wil. Voor grootere plaatsen zal het antwoord anders moeten luiden dan voor kleinere, maar voor beide moet ’t gegeven worden, omdat daarvan de organisatie voor een zeer groot deel afhankelijk is.

Dit brengt ons op een nieuwe rij van vragen, n.1.: Hoe moet de organisatie ingericht worden ?

Wij komen daarbij te staan tegenover kwesties als deze: Moet men hebben Commissies of Bureaux of Commissies met daaraan verbonden Bureaux? Hoe moet de verhouding zijn tusschen Arbeidsbemiddeling en Voorlichting bij Beroepskeuze; waar houdt de voorlichting op en begint de bemiddeling? Is het werk van Bureaux enkel van vóórlichtenden aard of moet daaronder ook vallen, hulp bij plaatsing, en mag deze onder de gewone bemiddeling gerekend worden?

Hiermede is de zaak der organisatie niet uitgeput. Integendeel, er zijn nog tal van organisatorische kwesties, die reeds binnen de sfeer der praktijk liggen of er spoedig binnen zullen vallen. Tot dit laatste zou ik rekenen: de kwestie der organisatie van voorlichtingsdiensten op kleine plaatsen en het meest wenschelijke verband tusschen groepen dezer diensten.

Tal van vragen zullen hierbij ter sprake komen. Deels kan