namelyk in de Vereenigde Staten van Amerika en Zuid-Amerika.

Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de meesten afkomstig zyn uit verwoest Vlaanderen, waar met het herstel weinig vooruitgang gemaakt wordt.

DtßeiHarkan

Ook in Denemarken neemt de werkloosheid hand over hand toe; de directie der Arbeidsbemiddeling gaf op 10 December 29483 werkloozen op, maar daar men niet zeker is, dat dit cyfer den ganschen omvang der crisis aanwyst, is besloten een onderzoek te doen instellen naar de werkloosheid in de steden en ten platte lande evenals ook naar het aantal werkeloozen, dat reeds ten volle den hem toekomende uitkeeringen heeft genoten. De bemiddeling en hulp der vakvereenigingen werd voor deze enquête gevraagd en gekregen.

Nadat met het oog op den grooten nood door de Sociaal democratische kamergroep een ontwerp van wet bq het Folketing was ingediend (26 Nov.) teneinde verderen steun aan de werkloozen mogelqk te maken, kwam 14 Dec. de Regeering zelf met een wetsontwerp. Het ligt in de bedoeling voorlatere steun niet alleen de werklooze leden der Werkloosheidskassen in aanmerking te doen komen, maar ook andere werkloozen en evenzeer arbeiders, wier arbeidstijd met meer dan eenderde gedeelte is verkort. Het bedrag der uitkeering mag niet meer bedragen dan het arbeidsloon van het betrokken vak; rekening zal worden gehouden met de verplichtingen, aan welke de arbeider als kostwinner heeft te voldoen.

®/g der uitgaven door de gemeenten ingevolge de bepalingen dezer wet te doen, komen voor rekening van het Rijk. Daarnaast is ook een wetsontwerp ingediend ten doel hebbend werkverschaffing door de gemeenten en het Rijk te bevorderen, het ontwerp werd reeds 18 Dec. aangenomen en de wet is direct in werking getreden.

Overeenkomstig de bepalingen dezer wet kunnen gemeenten, die direct of binnen een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen tijdsverloop werkverschaffing ter hand nemen en ter bestrijding der kosten een leening moeten sluiten of gelden opnemen, van de Regeering een bydrage ontvangen, waaruit de rente van deze voorgeschoten gelden kan worden betaald. De bijdrage werd gesteld op een half jaarlyksch bedrag van hoogstens 2 % over het oorspronkelijke voorschot en zal gedurende 10 jaar worden verleend.

In overleg met den Minister van Financiën kan door den Minister van Binnenlandsche Zaken over een totaal bedrag van 70 millioen kronen voor werkverschaffing onder bovengenoemde voorwaarden worden beschikt. A. H.

Dultschland.

Duitschb werkkrachten voor Nederland. De Nederlandsche