214 uit Daitschland, 123 uit Hongarije, 39 uit Lethland, 130 uit Lithauen, 83 uit Oostenrijk, 6323 uit Polen, 84 uit Koemenië, 2971 uit Tsjecko-Slowakije, 115 uit Oekraine, 292 uit Jugo-Slavië. H. J. C. H.

Door de Nederl. Vereeniging „Landverhuizing” Bezuidenhoutsckeweg 30 ’s-Gravenhage, is uitgegeven een brochure over Argentinië, welke beknopte inlichtingen en wenken geeft voor hen, die over landverhuizing denken.

Werkverruiming.

Grediet voor ontginners. De Commissie van Advies inzake de ontginning van Woeste gronden concludeei't tot het verstrekken van crediet van Rijkswege onder de noodige waarborgen. Evenals volgens de Woningwet slechts voorschotten worden verleend aan gemeenten, adviseert zij voorbands uitsluitend de voorschotten te geven aan gemeenten of rechtspersonen, die deze gelden onder bepaalde voorwaarden ten behoeve van derden ontvangen. De grootte der te stichten boerderijen zou, naar het gevoelen der Commissie, als regel te stellen zijn op B—l2 Hectare, welke uitgestrektheid uit den aard der zaak, naar gelang van plaatselijke omstandigheden, ware uit te breiden of in te krimpen. Voorts ligt het in de bedoeling de voorschotten in verband met de moeilijkheden om dergelijke bedrijven in de eerste jaren rentegevend te maken, gedurende ten hoogste 8 jaren renteloos te geven. (Hierbg wordt gerekend op een beschikbaarstelling der gronden tegen billijken prijs).

Daarna zal met de betaling der rente en aflossing der schuld (aangenomen wordt dat zulks binnen 30 jaar zal moeten geschieden) worden begonnen. Tot zekerheid van voldoening van het verschuldigde bedrag, zal op het bedrijf eerst hypotheek worden gevestigd en zullen waarborgen moeten getroffen worden, dat de uitgegeven perceelen niet van bestemming veranderen.

Het aantal aanvragen, by de Commissie ingekomen, is zeer groot, nl. uit Groningen 6, uit Friesland 16, uit Drenthe 39, uit Overijssel 18, uit Gelderland 24, uit Utrecht 2, uit Noord Holland 5, nit Zuid Holland 1, uit Zeeland 1, uit Brabant 81, uit Limburg 172, terwijl geregeld nog nieuwe aanvragen inkomen. Hieronder volgen de voorwaarden, door den Minister gesteld aan enkele gemeenten, die een aanvrage om voorschot inzonden:

1. Het voorschot is bestemd voor de stichting van boerderyen ter groote van omstreeks B—l2 H.A. op woeste gronden, znlks overeenkomstig het ingediende plan.

2. De gronden worden in eigendom overgedragen aan vol-