kleine Nederland ónmogelijk werk kan versclialfen aan al deze Duitschers, die zoo gaarne in het buitenland een beter bestaan zouden zoeken, dan hetwelk hun vaderland hun kan aanbieden. In groote en kleine groepjes kwamen de uitgewekenen uit Elsasz-Lotharingen, Oost-Pruisen enz. op onze beurs om inlichtingen en het liefst zouden ze zonder verder oponthoud naar Nederland doorgereisd zijn.

Ander werk door de Nederlandsehe Arbeidsbeurs verricht. Een belangrijk werk heeft de Nederlandsche Arbeidsbeurs in het afgeloopen jaar verricht in opdracht van den Eijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, nadat het bestuur der Vereeniging had goedgevonden dat de directeur der arbeidsbeurs deze opdracht aanvaardde. Reeds in ons vorig jaarverslag deelden we mede, dat Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werken en wier familie in Nederland woont, slechts door een flinke toelage van de betrokken gemeente in staat zijn, hun gezin te onderhouden. Op verzoek van den directeur der arbeidsbeurs te Arnhem heeft onze beurs allereerst gecontróleerd, of de arbeiders, die van de gemeente Arnhem bijslag op hun markenloon ontvingen, werkelijk regelmatig werkten en juiste opgaven omtrent hun loon verstrekten. Het bleek spoedig gewenscht, deze contróle over al de betrokken gemeenten uit te strekken. Het onafgebroken onderzoek heeft aangetoond hoe noodzakelijk deze contróle was. Duidelijk blijkt, hoe vindingrijk vele dezer arbeiders zijn in het ontdekken van steeds nieuwe trucs, waardoor ze een hoogeren bijslag trachten te verkrijgen, dan waarop ze volgens de geldende regeling recht hadden.

Personeel, agenten enz. De eene agent, welke nog overgebleven was (de heer Mbtz te Emmerik) nam als zoodanig ontslag, omdat hij niet langer in Emmerik bleef wonen.

Kantooruren. De kantooruren zijn thans vastgesteld van ’s morgens 9 tot ’s avonds uur, des Zaterdags tot 1 uur.

§ 2. Resultaten der Bemiddeling.

De hierachter volgende tabellen geven een overzicht van het aantal personen, dat door de beurs bemiddeld werd.

In 1920 werden 106 personen geplaatst. Deze werden allen in Nederland geplaatst.

Naar de mynen in Limburg vertrokken 17 personen. Hiervan waren 14 houwer, 1 hulphouwer en 2 sleeper.

.. W* De beurs werd bezocht door 2834 personen. We ontvingen 3574 brieven en verzonden er 4510.

De directeur;

B. Kapma.