mee gemoeid moeten zijn, voordat de spa in den grond komt.

Het ligt niet in ons voornemen thans reeds elk der plannen weer in het bijzonder te bespreken, nu nog niet zeker is dat het benoodigde geld zal worden toegestaan.

Op het congres van het N.V.V. kwam een wensch naar voren dien we even nader willen bespreken. N.l. het verlangen naar kleine commissies. O die kleine commissies wat zijn dat toch dikwijls heerlijke (helaas) kapstokken. Elke commissie voeZi zich en wil, dat is vanzelfsprekend haar plicht doen, en.... dat kost tijd en.... soms veel geld. Ze zijn een overbodige schakel. De plannen zijn klaar. Personen, ambtenaren of autoriteiten om ze uit te voeren, zijn er ook. Het eene noodige is, dat het geld voor elkaar komt. Dan kan wellicht voor 31 December 1921 voor een vijf millioen gulden worden aaubesteed. En die vijf millioen hebben nog maar betrekking op plannen die voor directe uitvoering (zie de restrictie bovengenoemd) klaar liggen.

letwat minder direct voor uitvoering liggen klaar, om slechts enkele te noemen, het Lindeafwateringsplan, de waterweg Groningen naar Lemmer. Maar daar zit meer aan vast. Afgescheiden van de moeilijkheden der technische voorbereiding, is de kostenverdeeling nog niet geregeld. Hierover moet nog overeenstemming worden verkregen.

De werkloosheid in het Noorden heeft ook een onderwerp van bespreking uitgemaakt in de vergaderingen der Staten van Friesland, Drenthe en Groningen. Gedeputeerde Staten van Friesland confereerden met den Minister van Arbeid. Drenthe hield een buitengewone zitting uitsluitend om gelden voor verschillende werken te kunnen voteeren. Een dezer werken, de weg Maten—Ter Apel komt deze maand in uitvoering.

Over Groningen waar de werkloosheid hoofdzakelijk voorkomt in de beide Pekela’s (gelukkig beginnen eenige stroocartonfabrieken weer te draaien), Winschoten, Wildervank, Hoogezand, Sappemeer, Veendam en Muntendam, kan het volgende worden bericht.

Op de vraag door de Staten gericht tot Gedeputeerden welke stappen hunnerzijds zijn gedaan tot bestrijding van de heerschende en komende werkloosheid, hebben dezen overgelegd hun antwoord op de missive van den Minister van Arbeid dd. 14 April, betreffende deze materie.

In die missive wordt erop gewezen dat de provincie Groningen gaarne het hare zal doen en dat ten eerste, in uitvoering is een verzwaring van de provinciale zeewering ten Noordwesten van Delfzijl, 2e. dat met subsidie van het Rijk kan worden gelegd een kunstweg Aalsum—De Nieuwe Bewer, 3e. dat bij verhooging der reeds verleende Rijkssubsidie de aanleg verzekerd is van eenige wegen in Marum en Groo^- 4e. dat in voorbereiding is een verbetering van den veg Gro-