kwijtgescholden worden; en orauoZiomêra Aflaat, indien slechts een gedeelte der straf kwijtgescholden wordt. Wanneer een Aflaat, bij wijze van voorspraak, ook aan de afgestorvenen toegevoegd worden, noemde men dien een Zielen-Aflaat. De Pausen hebben ook van oude tijden her, op daartoe bestemde Altaren, de voldoening onzes goddelijkenVerlossers, en de verdiensten der Heiligen aan de afgestorvenen toegevoegd, voor wie de Offerande der Mis daaraan zou opgedragen worden; zulk een Altaar wordt dan een geprivilegieerde genoemd. Insgelijks verleenden de Pausen Aflaten aan de stervenden, die daarom Aflaten voor stervenden genoemd worden.

Zoo kunnen de geloovige Christenen, met toestemming der Pausen, onderscheidene Aflaten verdienen, zooals de ■ Kruiswegs-Aflaten, y/eianeev zij de veertien Staties bezoeken, en het bittere Lijden en den Kruisdood onzes goddelijken verlossers aandachtig overwegen,

Op dezelfde wijze kunnen de geloovige Christenen, met toestemming der Pausen, onderscheidene Aflaten verdienen, indien zij gewijde Kruisen, Rozenkranzen, Medailjes, met eerbied bij zich dragen, en zich daarbij voornarnelijk, met een vermorzeld hart, het lijden onzes gekruisigden Heilands te binnen brengen; zelfs zijn er Aflaten voor stervenden aan de Kruisbeelden der stervenden verbonden, indien zij zich rouwmoedig en vol geloof met God vereenigen, en in de liefde Gods afsterven.

Indien nu aan Rozenkranzen of Medailjes eenigejaren of Quadragenen (tijd van veertig dagen) gehecht zijn, beteekent zulks dat den geloovigen Christen, die ze met godsvrucht bij zich draagt, zoovele jaren, en zoo veel maal 40 dagen, van zijne, voor bedreven en vergeven zonden, zooveéi verschuldigde soefe« zullen kwijtgescholden worden, als hem de Kerk, volgens het Oude Boeteformulwr (Canones poenitentiales), zou hebben laten opleggen.

Is dat alles niet redelijk, godsdienstig en goddelijk ?

Moest Paus Leo X, die de Sint-Pieterskerk te Rome deed bouwen, en het voor gepast hield, dat de Moederkerk aller geloovigen over degeheele aarde zich ook door pracht