Zoodra zij gewaar werd, dat de kwaal een ernstig karakter aannam , liet ze mij waarschuwen en vroeg , dat ik haar eens zou komen bezoeken. Ik begaf mi] aanstonds op weg en hoorde hare biecht, die zij met levendige gevoelens van geloof en nederigheid sprak. Ik trachtte haar te troosten, naar best vermogen wat op te beuren en liet ook eenige geneesmiddelen achter. was, helaas ,al te ver gevorderd en het geneesmiddel bleef zonder uitwerking. Tevergeefs beproefden hare bloedverwanten haar drankjes te doen gebruiken, die onder bijgeloovige plechtigheden waren bereid ; zij weigerde volstrekt er iets van in te nemen en bleef standvastig in dit besuit.

Toen zij haar einde voelde naderen, zond zij iemand naar den schoolmeester met de boodschap, dat zij verlangde onze gezangen te hooren en aanstonds vereenigden zich al de leerlingen om het bed der stervende en zongen verschillende hunner schoonste liederen. Geheel dien avond wisselden verder godvruchtige gezangen met het bidden van het rozenhoedje af, tot de nacht viel, die de leerlingen verspreidde. De zieke had zich vereenigd met de gebeden, die hare vroegere schoolkameraadjes voor haar verrichtten. Toen deze laatsten opstonden om haar het «Vaarwel, tot wederziens !” fluisterend toe te roepen, gaf zij zoo zacht den geest, dat men eerst lang daarna bemerkte, dat de dood reeds was ingetreden.

De ouders, die getuigen waren van dit afsterven, zoo geheel verschillend van dat der heidenen, gingen naar den schoolmeester en zeiden hem: « Onze dochter is overleden; doch daar zij het kind van den goeden God was en tot aan haren dood niet opgehouden heeft Hem te d:eaen, durven wij haar lichaam niet aanraken om het te begraven. Dit is het werk van u, christenen, en wij later het dus aan u over.”

Toen zagen wij, hoe de knapen en meisjes der school in de weer waren om aan het gansche dorp te doen zien, hoe schoon en treffend de christelijke lijkplechtigheden zijn. Voortdurende gebeden stegen rondom het lijk der dierbare afgestorvene ten hemel, [nu en [dan onderbroken door een godsdienstig gezang-