toen nog in wording, en waaraan zij onafgebroken meer dan 37 jaren (*) lang hare beste zorgen besteedde.

Het eerste jaar beperkte zich het Genootschap tot Tilburg, Parochie ’t Heike , en de ontvangsten bedroegen f 149,22.

In i 850 breidde zich het Genootschap verder uit, en de som van / 661,36, uit de bijdragen der beide parochiën van Tilburg, uit Nijmegen, Oisterwijk en Hilvarenbeek, toonde reeds een merkelijken vooruitgang aan.

1851 zag Goirle, Moergestel, Heusden, Cuyk, Groot-Linden, ’s-Bosch en Eindhoven toetreden, en de ontvangsten (die uit het diocees van Breda niet medegerekend) tot ƒ1671,43 aangroeien.

Wellicht droeg daartoe het hare hij de nieuwe gunst, door Z. H. Fins IX den 12 Januari 1851 verleend, (nl. vijf nieuwe Volle Aflaten, en de vergunning, dat de twee eerst verleende ook door kinderen beneden de eerste H. Gommunie konden worden verdiend).

Het verdere over de trapswijze ontwikkeling des Genootschaps in het Bisdom vindt men in eene hierachter geplaatste tabel, waarin jaar voor jaar de ontvangsten, alsmede de nieuwe oprichtingen des Genootschaps, worden vermeld.

Wij laten deze tabel voorafgaan door eene korte opsomming der voornaamste blijken van belangstelling, door Z. H. den Paus, door HH. DD. HH. de bisschoppen, inzonderheid door Z. D. H. onzen beminden Kerkvoogd, aan het Genootschap gegeven , en die voorzeker wel geschikt waren en nog zijn, om den ijver voor het Liefdewerk der H. Kindsheid gaande te houden en te verlevendigen.

Nauwelijks was Z. D. H. Mgr. Zwijsen als Apost. Vicaris van ’s-Bosch, Z. D. H. Mgr. Den Dubbelden opgevolgd, of hij verleende voor zijn Diocees onderscheidene Aflaten van 40

(*) Tot aao haren dood den 3 Februari 1886. Mgr. Godschalk, z. g. droeg hare bediening over op hare zuster, Mejuffrouw Maria Suys, die deze bereidwillig aanvaardde en nog steeds met den meesten ijver waarneemt.