geen doekjes om , maar legt de wonde, de walgelijke wonde der kindermoorden, onbewimpeld bloot, en hij spréékt van gestichten , door bet Sineescb bestuur opgericht voor de onschuldige slachtofTers dezer wreede barbaarseb heid. Laat het ons overigens niet vergeten: wat die Sinees gedaan heeft voor zijn district van Woe-si-hiin, dat hebben honderden anderen gedaan voor de streken, die zij bewonen.

Men zal mij opwerpen, dat met behulp dier gestichten het doel bereikt wordt, door het werk der heilige Kindsheid beoogd. Onze Sinees beeft zich zelf belast met vooruit die opwerping te beantwoorden. Het getal kinderen, dat men naar die gestichten brengt, is zeer klein : uit hoofde van den te grooten afstand, zegt hij. Maar dat is de eenige reden niet. De Sineesche ouders weten heel goed, dat negen tienden der kinderen, aan die weeshuizen toevertrouwd ,na weinige dagen bet\\ijken. Hoe kan het ook anders, wanneer de arme schepseltjes overgelaten zijn aan baatzuchtige huurlingen , aan heidenen, die hol klinkende, opgezwollen zinspreuken weten uit te kramen over menschlievendheid, maar die zelfs niet eens begrijpen, wat liefde beteekent; die meenen hunnen plicht allerbest te doen, ofschoon zij zoo weinig mogelijk onkosten maken , en zich zelve zoo weinig vermoeien als het maar eenigszins zijn kan. Wat de kinderen betreft, die in ’t leven blijven, de ouders weten ook wat er van komt; maar... . dat' zeg ik liever niet. Ziedaar de werken der Sineesche weldadigheid !

Bij de bewijzen door de Sineezen zelve geleverd om te toonen dat de kindermoord in Sina een algemeen gebruik is, wil ik nog eenige feiten voegen, waar ik zelf ooggetuige van geweest ben. Ik weet heel goed , dat zekere papierbek ladders, die niets gezien hebben, eenvoudig loochenen, dat de kinderen in Sina door hunne ouders verworpen en omgebracht worden, zooals de missionarissen zeggen. Anderen meenen den missionarissen al veel toe te geven met enkel staande te houden, dat zij de zaak overdrijven. Volgens de eenen