zoowel als volgens de anderen , zijn de honderden missionarissen van Sina eenvoudig toch maar hedrh'gers'7 die met elkander samengezworen hebben om heel Luropa leugens wijs te maken. Wel bedankt voor dit compliment, heeren ! Doch neen, het is niet goed ons voor zulke onnoozele dommeriken te houden, dat wij, met eene wondere eetisgezindheid, eene leugen uitvinden en iedereen willen op de mouw spelden, die zoo gemakkelijk te ontmaskeren is. Immers, een reisje naar Sina is zoo ondoenlijk niet: eene menigte Europeanen trekken er jaarlijks heen. Welnu , komt zeil zien ; komt de kwaal onderzoeken, komt de honderden duizenden kinderen tellen, die ieder jaar in stervensnood gedoopt zijn; komt onze katholieke weeshuizen bezoeken , waar honderden dochtertjes, aan den dood ontrukt, verzorgil en opgevoed worden; ik verzeker u, dat gij er vriendelijk zult ontvangen worden , en ik hoop, dat gij dan toch van uwen kant rechtzinnig genoeg zult zijn om openlijk te verklaren wat gij van het werk der Heilige Kindsheid denkt!

Doch ik raak van mijnen weg af; ik vergeet dal ik spreek tot christenen, tot goede vrienden, tot de lezers van ons tijdschrift, die mij vragen: welnu, wat hebt gij gezien?

Wat ik gezien heb ? Eerst en vooral lieb ik een feit waargenomen, dat alleen duidelijk genoeg bewijst, boe diep de kwaal is ingeworteld ; bijna nooit zult gij in eene heidenscbe familie meer dan twee meisjes aantreften , terwijl de jongens er doorgaans talrijk zijn. Edoch, ofschoon er onvergelijkelijk meer meisjes omgebraebt worden dan jongens, gebeurt bet toch ook, dat deze laatsten hetzelfde lot moeten ondergaan, vooral wanneer zij met bet een of ander lichamelijk gebrek ter wereld komen , of als de ouders te arm zijn om ze op te voeden. Doch laat ons eenige voorbeelden aanbalen.

Te Kleinbrugge (Siao k'iao) , niet ver van de stad Ningt’iao leang , had ik de overste van het weeshuis belast met de nieuwbekeerde vrouwen in den catechismus te onderwijzen.