o. L. V. Onbevlekt een zoo moeitevol maar tevens vruchtbaar apostolaat uitoefenen ; of onder de brandende zon van Patagonië, waar de zonen van üon Bosco de deugden en den ijver van hun eerbiedwaardigen vader ten toon spreiden; overal, zoowel als in Afrika en Azië, vindt men scholen, weeshuizen, gestichten van allerlei aard : ambachtsscholen, naaischolen, bouwhoeven, voor een gedeelte gegrondvest en onderhouden met de penningen der H, Kindsheid (1).

(*) Bij het opmaken van dit verslag was men nog onkundig van de ijselijke tooneelen , die nu reeds maanden achtereen de stad Peking en onderscheidene provinciën van Sina met bloed en ronkende puinen overdekken. Zou men kunnen gelooven dat er katholieken zijn geweest, die daarin een bewdjs tegen ons genootschap meenden te zien ? Inderdaad , in de laatsten verloopen weken hebben wdj meer dan eens moeten hooren; Hoe kunt gij verlangen dat wij onze aalmoezen en die onzer kinderen blijven bijdragen voor die Sineezen, die onze landgenooten daar ginds vermoorden ?

Ware het, noodig op dit bezwaar te antwoorden, zoo meenen wij , hel antwoord reeds voldoende te liebben gegeven in bovenstaande opsomming, waaruit blijkt, dat de aalmoezen der 11. Kindsheid niet voor de Sineesjes alleen , maar ook voor de heiden kinderen van Japan, in Oeeanië, Afrika en Amerika besteed worden , die toch zeker met de moordtooneelen, waarvan hier spraak is, niets hebben uit te staan. Maar er is een beter afdoend antwoord , dat niet wij zullen geven , maar dat voor ons gegeven wordt door al die toekomstige Apostolische arbeiders, kweekelingen van Seminariën voor uitlandsche missiën, kloosterlingen van allerlei mannen- en vrouwen-ordenof congregatiën, waarvan melding wordt gemaakt in eene aanteekening, welke onze lezers hierachter zullen vinden boven den brief van een der eerste slachtoffers der thans woedende vervolging, den E. H. Emonet, van de Vreemde Missiën van Parijs. Allen, zoo kan men daar lezen, branden van verlangen om zoodra mogelijk naar het verre Oosten te vertrekken, ten einde er de plaats te gaan vervangen van hen die onder de slagen der vijanden van ons geloof en van de Europeesche beschaving zijn gevallen. En daarin doen zij niet alleen wat den waren apostel betaamt, als leer-