passendste hut van het dorp gelogeerd. De geheele meubileering bestond uit een groote mat, op den grond uitgestrekt. Des avonds, tot 11 uur deden wij, twee onzer postulanten, die ik medegebracht had en ik, catechismus voor onze bewonderenswaardige retraitanten. Eenieder begaf zich tevreden huiswaarts, maar het ongedierte, dat ze ons bezorgd hadden liet ons des nachts geen oogenblik met rust. Daarenboven maakten de ratten er gemeene zaak mee en dansten om onze hoofden. Maar Onze Lieve Heer geeft genade van staat en ’s anderendaags stonden wij op, even geschikt voor den arbeid alsof wij den besten nacht in een oed bed hadden doorgebracht, ’s Zaterdags ’s morgens kon de Pater zijn Mis lezen en zich zelfs met biechthooren bezig houden na een hoeveelheid quinine te hebben gebruikt. Daags daarna. Zondag, kwamen al de zusters van Ambotamainty met hare leerlingen, hare weezen en vele andere christenen naar Ambotomainty om de Mis bij te wonen en de H. Communie te ontvangen. Er waren meer dan 800 personen bij het feest en van die 800 konden slechts 200 personen een plaats vinden in de kleine kapel.

De Eerw. Pater heeft het kerkje ingezegend. De Heilige Petrus Claver is er de patroon van. Dien dag hadden er zes en dertig doopsels plaats en zeven eerste H. Communiën. Wij zagen er zeventig ijverige retraitanten en dat in een streek, waar drie jaren geleden, geen enkel katholiek was. Allen hebben in de open lucht, voor een klein altaar, daarvoor opgericht, hunne doopbeloften hernieuwd. De kinderen waren omkranst met bloemen, de grootere droegen banieren. Allen hadden de tranen in de oogen toen wij ze des avonds moesten verlaten. Zij smeekten ons, dikwijls terug te komen. Arme kinderen 1 zij denken er niet aan, dat de christenen der andere posten ons dagelijks om diezelfde gunst komen vragen 1 Hoe zullen wij allen voldoen ? Er zijn te Ambatolampy maar vier zusters.