Een Held.

S!a uw atlas eens open en zoek tusschen Amerika en Azië, dus in den Grooten Oceaan, de Hawaiï-of Sandwich-eilanden. Langs welke wegen kan de zeeman er van uit Nederland komen ? Om Zuid-Amerika heen duurt de reis per zeilschip 4 a 5 maanden, per stoomboot ongeveer 2; van Rotterdam over New-York en San-Francisco naar Honoloeloe de hoofdstad der eilanden gedeeltelijk per boot, gedeeltelijk per trein, neemt ze een kleine maand in beslag. Zoudt ge er heen willen voor plezier ? Ook om er te blijven ? ’t Zijn prachtige eilanden, hoor, met bergen en dalen, waar de heerlijkste bloemen de lucht met haar geuren vervullen, de schoonste vruchten tusschen het gebladerte der boomen prijken. Een wereld van prachtige vogels en vlinders bewoont de bosschen en de velden, en de blauwe, doorzichtige zee pronkt met bloedroode koraalrotsen en veelkleurige, schitterende visschen. Het klimaat is er warm en toch frisch. De menschen die er wonen, zijn beschaafd, goedhartig en trouw; het grootste deel is Christen, vooral Katholiek,

„Dan zijn die eilanden aardsche paradijzen,” hoor ik u zeggen. Nu, zoo worden ze vaak genoemd. Maar ... de aarde is geen paradijs meer, dat weet ge, en ook de Sandwich-eilanden zijn het niet. Ellénde is ook daar. Ten eerste hebben de brave Europeanen den bewoners het misbruik van sterken drank geleerd, voordat de missionarissen kwamen (1820), en ten tweede heerscht er sinds 1860 de „eerstgeborene des doods,” d. w. z. de melaatschheid. Deze twee en ook verschillende andere ziekten maken er veel slachtoffers.