scherpe bochten en steile hellingen: noodzakelijk, wijl men 800 M. moet dalen. Langs dien weg liggen een 5 tal dorpen n. m. Woloan, Taratara, Ranotongkor, Lola, Lemo, Tanahwangko. Aan weerszijden van den weg zijn de erven van inlanders met eene bamboe-omheining. Alle erven ongeveer even groot, in het midden een huis op palen, gedekt met atap (gedroogde bladeren). Zijn de menschen arm, dan muren en vloer van gespleten bamboe; zijn zij minder arm, dan van planken, die niet aansluiten. Van buiten zijn die planken vuil wit, van binnen meestal nog vuiler. De vloer danst en trilt bij elke schrede; is hij van gespleten bamboe, dan voelt een geschoende voet zich niet veilig en vreest elk oogenblik er door te trappen. Meubelen zijn aanwezig n.l. tafel, stoelen, petroleum-hanglamp, kast, maar volgens Europeeschen maatstaf beoordeeld, armoedig, gebrekkig, vuil. Achter het huis staat de keuken ; ik wilde wel eens het gezicht zien van eene zindelijke huisvrouw uit Europa, als zij den eersten keer zulk een keuken zag. ’k Geloof, het z,ou sterke trekken van walging vertonnen

Alles in die keukens is even vuil. Dat de menschen geen fornuis hebben, maar boven een houtvuur koken, wie zal ’t hun kwalijk nemen? Maar dat alles zwart ziet van den rook, dat glazen en borden vuil beduimeld zijn, dat kinderen half of niet gekleed in die keukens rondspringen, overal in en aanzitten met vuile vingers en, „sit venia verbo”, vuile neuzen; dat kon toch wel anders. Niettegenstaande of misschien juist omdat die keukens zoo vuil zijn (men zegt immers wel eens, dat een pas schoongemaakte kamer ongezellig is) zit de familie bij voorkeur daar, eet aldaar, slaapt soms aldaar en verzorgt somtijds aldaar de zieken. En toch, als ik in zulk een huis de voortbrengselen dier keuken eet, smaakt het mij goed en eet ik met appetijt. Alles went, zoo ook de inlandsche onzindelijkheid; na eenigen tijd valt zij minder op en denkt men er niet meer aan, tenzij men er aan herinnerd worde door zeker onaangenaam soort van diertjes, in Holland luizen genaamd. Dank de gewoonte dikwijls te baden, duurt zulk ongewenscht bezoek meestal niet