U nu nagaat dat er hier tot nog toe ongeveer honderd communicanten zijn, dan moet U mij toegeven dat gedurende mijn dertien dagen verblijf de veelvuldige communie goed heeft gebloeid.

Aan boord ontspon zich tusschen mij en mijn roerganger Antoni het volgend gesprek; „ Antoni, de Lamelarapers hebben mij gezegd dat morgen vroeg 5 uur de beste tijd is om te vertrekken.” „Baik, goed toéwan”, was het laconisch antwoord. Ik, in de veronderstelling dat mijn roerganger het met mij en met de Lamelarapers eens is, zet mijn wekker op 5 uur. Allen kunnen dus gerust gaan slapen, en na de vermoeienis van den dag had uw dienaar den slaap al heel gauw te pakken. Plotseling word ik opgeschreeuwd door het „bangoen” = „staat op” van den roerganger. Wat is dat? Nu al vijf uur? nog zoo donker I Mijn horloge wees half twaalf. Een herhaald Bingoën, dajong, staat op, roeienl van den roerganger gaf te kennen dat het ernst was. Antoni had aan den stand der maan gezien dat de stroom gekeerd was en liet het anker lichten. Weldra waren alle slaperige oogen uitgewreven en de riemen ter hand genomen. En ze kregen er hun aandeel van, de arme kerels; tot den volgenden morgen IP/j werd bijna aanhoudend geroeid. Toen kregen wij gelukkig gunstigen wind, die aanhield, tot wij om half vijf het anker voor Lewoleba wierpen. Kapitein Koek van de visschersvloot verwelkomde mij zeer hartelijk op zijn grooten schoener. Nog dienzelfden avond begaf ik mij aan wal om poolshoogte te nemen en naar een geschikte plaats uit te zien om kerk te houden. Er waren een tiental woningen, maar geen van allen voor mijn doel geschikt. Alleen de timmerloods van kapitein Koek kon in aanmerking komen. Ik deelde dat mede aan mijn gullen gastheer. „In orde pastoor, zei de kapitein, you see;Jaat dat nu maar aan mij over; mijn luidjes zullen daarvoor zorgen, you know.” KapiteinlKock is een Deen van geboorte, heeft als stuurman en als kapitein de heele wereld rondgevaren en is nu al jaren verbonden aan de parelvisscherij in onze Indische wateren.

Den volgenden morgen voor dag en voor dauw werd de