baas timmerman geroepen; „Maak alles in orde voor den dienst; zorg dat de pastoor geen reden tot klagen heeft”. Degeen, tot wien dit korte woord gericht werd, was een christen en had reeds vroeger te Laboan Badjoe tweemaal voor datzelfde werkje gestaan.

De vloot, die altijd buiten ligt om schelpen op te duiken, had bevel heden binnen te komen om de opgedoken schatten op den grooten schoener te deponeeren. Een prachtig gezicht: een vijftiental schuiten met volle zeilen binnen te zien varen, die allen rondom den grooten schoener komen ankeren. Successievelijk kwamen allen hun schatten aan boord van den grooten schoener brengen, zoodat weldra het dek vol lag met schelpen. Daarna kwam nog een Europeaan aan boord, een Zweed van geboorte, die het toezicht houdt over de vloot welke buiten werkzaam is. Hij bracht een doosje met kleine paarlen dat hij aan kapitein Koch overhandigde en ook 3 schelpen waarin de paarlen nog vast zaten. Een daarvan werd door kapitein Koch op een waarde van f 400.— geschat. Het duiken zelf heb ik bij deze gelegenheid niet gezien. Ik was er ook niets benieuwd naar, aangezien ik dat vroeger reeds heb kunnen aanschouwen. Wellicht dat menig lezer nog niet dat voorrecht heeft genoten. Daarom bijgaande kiekjes, de een voorstellende den duiker die te water gaat, het andere den duiker die weer boven water komt. Voor de liefhebbers van natuurwetenschappen doe ik er nog een kiekje bij van een paarlemoerschelp, waarin men duidelijk de kostbare parel kan onderscheiden.

Om 10 uur ging ik een kijkje nemen aan wal. De timmerloods was al in een soort kerk herschapen. Aan den voorkant was eenruimekamergemaakt, afgezet met zeilen van schepen. Daarin was reeds een soort van altaar opgericht en ook een geimproviseerde biechtstoel van alles afgescheiden. In de ruime timmerloods waren over drie masten een twintigtal Singapore planken gelegd en ziedaar onze geimproviseerde kerk, waarin weldra de verhevenste geheimen van onzen H. Godsdienst zouden plaats vinden, ’s Middags was er gelegenheid om te biechten; hiervan maakten er 55 gebruik.