l grond als knielbank! Alweer klaar! „Leelijk, maar toch mooi!” zei de ander; en de Pastoor zei het ook, en daarom was het ook zoo; en daarom vierden we feest den volgenden dag in ons geïmproviseerd kerkje; En Jesus in het H. Sacrament in ons midden, daalde gedurende die eerste H. Mis in 38 reine kinderzieltjes. En die 38 kinderzieltjes waren rijk, ja de heele wereld te rijk af in hun pover kerkje; en Jesus voelde zich in die reine zieltjes en in dat arm kerkje even gelukkig als in de zaligheid der hemelvreugd..

Toch mag het zoo niet blijven. Het kerkje is te klein en eenige altaarbenoodigdheden, die er blijven kunnen, zijn noocjzakelijk. Daarom heb ik de lui van Nobo aan het werk gezet, om een grootere kerk te bouwen met de belofte, dat ik hen daarna van het hoogst noodige kerkgoed zou voorzien. Die belofte heb ik natuurlijk gedaan in het vast vertrouwen op zoo’n gelukkig toevalletje der Voorzienigheid, waarvan ik zoo juist sprak: bijv. dat nu juist eens iemand dezen brief zou lezen, die om een of andere reden van plan is een gift te geven, maar tot nu toe nog niet beslist heeft waaraan die gift te besteden. En nu wil ik nog niet eens spreken van wat cement op den vloer of wat plaatijzer voor de bewanding, die beide zeer dienstig zijn om stof en springend wild een beetje uit de kerk te houden. Aan zulke weelde mag ik nog niet denken. „Es ware zu schön!” zegt de Duitscher. Kortom, niettegenstaande de beperkte ruimte, zoodat de bamboesbewanding in den voorgevel er uit moest genomen worden, om den buitenzittenden uitzicht op het altaar te geven; niettegenstaande kamponghoofden en verdere notabelen slechts van verre getuigen konden zijn van de eerste Roomsche plechtigheid in hun eigen kampong, was het toch groot feest dien dag en de feeststemming ontbrak geenszins. IsM de zielevreugd in de kerk, kwam de feestpret in de kampong. Ivoffie werd er gezet, en tabakspruimpjes werden er uitgedeeld en koekjes gegeten! Wat een weelde! Ik had natuurlijk een en ander meegebracht om te kunnen tracteeren. En gevaar voor gebrek aan deelneming heb je bij zulke gelegenheden nooit. Ik bleef drie dagen in hun midden, en drie dagen gingen alle kinderen ook te Communie en het was