vermoeide ledematen uit op de bale-bale achter het altaar, sliep met open klamboe, want hier zijn geen muskieten, en werd ’s nachts wakker, stijf en koud van de frischte.

Zaterdag 16 Mei. Zwarte Mis, op verzoek, voor de. overledenen. Na de H. Mis geen trouwen, maar nog 3 doopjes. Verder was het programma weer precies zooals gisteren, en mocht ik verder uitdeden wat er nog was aan medailles, prentjes, rozenkransen, catechismus-, zang- en gebedenboekjes. Maar vandaag werd ik bestormd door de menschen, die kwamen vragen om éene of twee H. Missen voor hen te lezen, als ik weer was teruggekeerd te Macassar. De éene vroeg een Missa alma (zielemis) de andere een Missa slamat, een derde een Missa sjoekoer, ter volbrenging eener , belofte en allen stopten mij een mooi stipendium in de hand zoodat, toen ik alles goed had opgeschreven, ik een flinke aalmoes voor de mis.sie had. Wel een bewijs dat ze niet misdeeld en ook niet gierig zijn. De koster ging ’s Zondags na de preek rond met het zakje en haalde op f 17.90. Zoodat ik maar zeggen wil, dat het de lezeressen en lezers der Berichten ook niet zal verwonderen, dat de oude lui ’s avonds bij me kwamen, om me mede te deelen, dat zij bereid waren, om den Catechist, dien ik sturen zou, f 20.— per maand in klinkende munt te geven; klappers, kippen, ■ vruchten en groenten niet mede gerekend, dat waren kleine jwesentjes voor de Njora die de meisjes wat handwerken zou bijbrengen.

Dien eigen avond had er nog eene plechtigheid plaats, die wel der moeite van het vertellen waard is. Eenigen der oudste mannen kwamen vragen of ze nu ook weer eens mochten biechten en morgen in de H. Mis ter communie gaan. ’t Was nu ruim 23 jaren geleden .sinds ze dat op Manilla gedaan hadden. Toen ik zekerheid had, dat ze nog goed wisten wat ze me vroegen, stond ik het hun natuurlijk gaarne toe.

’s Avonds na de avondkerk zat ik met mijn stoel op de trede van ’t altaar, op de trede zelve knielden zij. ’t Begon met het kruisteeken, dat ze maakten met- de rechterhand, zeggende; Gloria Patri et Filio et Spiritui Sancto. Amen. En bij het woordje „Amen” kusten ze de toppen der voorste vingers van