voor de volwassenen. Een "gedeelte maakte hier gebruik van' de overigen wachtten nog een dag, niet uit onwil maar uit gebrek, aan kleeren, fatsoenlijk genoeg om tot de H. Tafel te naderen. Dit is bij de meeste bergmenschen altijd hetzelfde moeilijkheid. Men weet zich echter te behelpen en met hetzelfde fatsoenlijke pak aan, waarin vandaag moeder of vader pronken, verschijnen morgen de kinderen. Op mijn program stond ook een bezoek aan verschillende kamponghoofden. Tot mijn teleurstelling moest ik echter vernemen, dat zij naar Larantoeka waren opgeroepen. De reden hiervan was verre van geruststellend en hield verband met de oproerige bewegingen op Flores. Zooals ’t elders ook wel gebeurt, was het volk slachtoffer geworden van eenige misleiders, die het met bedriegelijke beloften tot verzet tegen ’t gezag hadden aangezet.

Verleden jaar Augustus beweerde een molan (afgodspriester) van Le Kloeö vreemde droomgezichten te hebben gehad. Hij zag het eten zoo maar uit den grond oprijzen, ook schepen brachten levensmiddelen aan, benevens geweren en kruit. Thans was dus het oogenblik gekomen om de gehate kompanie, die hen dwong belasting te betalen en heerendienst te verrichten, voorgoed uit het land te gooien en hun vroegere vrijheid terug te winnen.

De man trok overal rond om aanhangers te vinden, wat hem ook zeer gemakkelijk gelukte. De toekomst was schoon genoeg. Zoolang vervulling van het droomgezicht nog uitbleef, was ’t echter wenschelijk den ziener eenige geschenken aan te bieden. De menschen liepen er in en spoedig had hij een leventje als een prins.

Het eerste oproer brak op de bergen bij Lewotala uit. De pradjoerits werden onverhoeds overvallen en zeven werden gedood. Nu vielen hierdoor' zeven geweren en vijfhonderd patronen in hun handen. Dit wekte vertrouwen en spoedig waren bijna alle bergkampongs in het komplot betrokken. Ook de molan van Lema-ojang predikte den opstand en beloofde gouden bergen. De menschen moesten maar alvast huizen bouwen, waarin volop eten zou komen. De verdeeling hiervan zou berusten bij de kamponghoofden. Ook zouden voortaan