flink uur, over een heuvelachtig terrein, waar steenen en slingerplanten den weg zoo onbegaanbaar mogelijk maken. Niet weinig vermoeid en met een geweldigen dorst kwam ik op mijn bestemming aan, waar ik, na mijn voorraad water flink te hebben aangesproken, terstond begon biecht te hooren. Een mijner biechtelingen moest ik terugsturen, hij een kamponghuwelijk gesloten had. Wijl de man er niet op voorbereid was en nog niet gesproken had over den bruidsschat, kon ik z’n zaak op het oogenblik niet in orde brengen, doch hij beloofde mij voor alles te zullen zorgen. Toen hij later voor heerendienst hierheen kwam, vertelde hij mij, dat alles geregeld was, zijn vrouw druk leerde om te kunnen biechten en zij slechts op de komst van den toewan wachtten om een kerkelijk huwelijk aan te gaan. Op mijn vraag, of zij verwijderd van elkander leefden, kreeg ik ook al een geruststellend antwoord, zoodat ik' daaruit kon opmaken, dat hij het werkelijk goed meende. Over ’t algemeen meenen de menschen het niet kwaad, maar de verleiding van hun omgeving is dikwijls zoo groot; daarbij wegens gemis aan geregeld onderricht hun godsdienstkennis nog onvolmaakt, zoodat het geen wonder is dat dergelijke gevallen voorkomen. Indien er nu maar geen kwade trouw in ’t spel is, gelukt het den missionaris nog wel, zooals ook bij dezen man, alles weer terecht te brengen.

Den volgenden dag naar Postoh, waar ’s avonds de noveen begon en daags daarna naar kampong Tengah om de oefeningen te houden. Ik had hem het vorig j aar overgeslagen, wijl ik ernstig ziek was geweest en was wel benieuwd, hoe thans de opkomst zou zijn, wijl ik de menschen niet had kunnen voorbereiden en vrij onverwachts aankwam. Ik moet zeggen, het viel mij erg mee.

Vroeger ging dit zoo: de menschen kwamen de eerste twee of drie dagen flink op, maar bleven daarna grootendeels weg. Dit verschijnsel bleek z’n oorsprong te hebben in' een uitleg der kampong-hoofden, die beweerd hadden, dat dit genoeg was om de noveen te houden. Thans kwamen zij geregeld de oefeningen bijwonen. Het naderen tot de H.H. Sacramenten had echter wel wat beter kunnen zijn; ’t was tenminste een I groot verschil met Woereh.