meter hoog? Schitterende vederbossen van goud of groen, zachtjes wiegend op alle winden? En die lange laan, door twee, soms vier rijen van die lommerrijke geboomten afgezet, welke acht tot tien meter van elkander staan? foto in vonge aflevering bij blz. 133). Heerlijke wandelplaats, niet minder aangename schaduw, waarin gij u wel zoudt willen neervlijen doch ziet goed toe; de slangen houden ook van die schaduw en nestelen zich gaarne in den boomstronken, die overdekt .zijn met de afgevallen bladeren.

Welnu, die takken zullen u elegante, lichte en sterke wandelstokken verschaffen. Die stammen, ja ze leveren u alles, wat ge wenscht.

Wilt ge een drinkkan? Neem een bamboe, zeer hard hout, zaag het eerst door onder één knoop en vervolgens onder een volgenden, zoo hebt ge een waterdicht vat, waarvan een tusschenschot den bodem uitmaakt.

Hebt ge een dakgoot of afvoerbuis hoodig? Neem een bamboe; splijt dezen stengel met een hakmes over de lengte in tweeën. In deze richting ondervindt ge bijna geen tegenstand; de vezels zijn wel zeer sterk, maar alle loopen evenwijdig en kruisen elkander niet, zooals bij den klapperboom, en de wand van het bamboe is één centimeter dik! Sla nu met uw hakmes al die halve tusschenschotten weg en ge hebt, wat ge begeert, een afvoerbuis.

Wil de Javaan zijn desa omheinen, dan is bamboe hèt materiaal. Wil hij zijn sawahs of rijstvelden onder water zetten, dan is het bamboe hem onbetaalbaar. Van binnen slaat hij de tusschenschotten door en heeft dan een lange en geschikte pijp om het water zonder verlies van het eene veld op het andere te brengen.

Stroomt er een rivier in zijn nabijheid, die hem den weg afsnijdt, bamboe geeft hem het. middel om een solide brug te slaan.

Eindelijk wilt ge een kerk, een Gouvernementsgebouw of iets dergelijks bouwen? Laat den Javaanschen mandoer (opzichter) zijn gang gaan. Hij doet zijn metselaars en koelies bamboe en nog eens bamboe aanbrengen. En als ge bij u zelf denkt: