«Waarom al dat bamboe?», dan zult ge zien, dat hij er nóg bijkoopt en zoo er niet meer te koop is, zal hij er nog huren.... Gij zoudt gaan gelooven, dat onze man zijn hoofd er bij verloren heeft.

Doch bijgaande foto van de in aanbouw zijnde kerk te Moentilan zal u doen zien, waarvoor al die bamboespalen dienen. Een steiger moet worden opgetrokken en alweer met het onmisbare bamboe.

Voor eenigen tijd waren twee Missie-oversten van Duitsch-Nieuw-Guinea op doorreis en bezochten onze inrichting. Bij het bezichtigen der voorkamers, klaslokalen en galerijen viel het dezen missionarissen op, dat al de plafonds. waren vervaardigd van képang, dat ik U boven reeds noemde. Als van zelf liep toen het gesprek over het groote nut van bamboe en over de bedrevenheid der Javanen in het bewerken van deze plant. Hun Papoea’s hadden ook bamboe, maar wisten niets van de behandeling dezer nuttige plantsoort. Gaarne zouden zij eenige wenken daarover vernemen.

Om aan het verlangen van onze gezellige gasten te voldoen liet de ZEerw. Pater Rector een paar inlanders roepen. Zij moesten een kapmes en een stuk bamboestam meebrengen. Al spoedig zaten deze luitjes voor ons huis en kregen opdracht een stuk vlechtwerk te maken. Met de gewone handigheid werd eerst de bamboestok vooral op de uitstekende knoopen een weinig bekapt. Na deze bewerking zette een der mannen zijn mes zóó op de smalle ronde bovenzijde, dat spoedig het stuk in twee halve cylinders gekloofd was. Vervolgens werd iedere helft op dezelfde wijze gespleten, zoodat hij al spoedig een zestiental latjes, veel gelijkend op onze zware daklatten, in handen had. Doch met dit materiaal kon hij nog niet vlechten. Nu werd elk latje óver de lengte gekloofd tot zesmaal toe. Daarop liet de man, tot groote verbazing onzer gasten, een honderdtal gelijkmatige, fijne, witte vlechtlatjes zien, waarin de ruwe bamboestok van daar straks niet meer te herkennen viel.

Dit was nog maar de vóórbewerking; het vlechten neemt nu een aanvang en dat met een vaardigheid, die aller bewondering wegdraagt. Zonder een druppel zweet op zijn