nog niet erg gewild, liefst koperen munt; het meest is ruilhandel met lijnwaden in zwang. De eilanden zijn rijk aan goede soorten timmerhout, waaronder ebbenhout, vervolgens: damar, rotan, was en de gewilde vogelnestjes op Saloei; en op Peleng wordt mica gevonden.

Mica: wat is dat? Alweer een raadseltje.

Mica of Glimmer is de naam van eenige silicaat-mineralen, die gekenmerkt zijn door hunne groote splijtbaarheid in zeer dunne elastische blaadjes (lamellen). Naar de samenstelling onderscheidt men de aluin-alkali-silicaat-groep, waartoe muscoviet (d. i. de meest gewone mica) en lepidoliet, en de ijzer magnesia groep, waartoe phlogopiet («Canadeesche mica») en biotiet («Amber-mica») behooren. De glasheldere en goed buigbare mica-soorten vinden velerlei toepassing in de nijverheid, als eene soort onbreekbaar glas voor vensters, lantaarns, lampeglazen, ornamenten. In Eng. Indië (vooral in Hazarebogh in Bengalen) vormt de mica-gewinning eene zeer belangrijke mijnindustrie; in Ned.-Indië is, er nog weinig de aandacht op gevestigd. Eene voor de nijverheid geschikte mica komt in tamelijk groote hoeveelheid voor op het tot den Banggaai-Archipel behoorende eiland Peleng, waar het op een plaats, . genaamd Mamboeloesan, nabij de aan de Zuidkust gelegen Kampong Liang, op eene diepte van 4—5 vademen uit den grond wordt gegraven. Het dient, in kleine stukjes verdeeld, voornamelijk om den buitenwand van gevlochten doozen en hoeden bij wijze van sieraad te beleggen. In hetMaleisch der Molukken heet het batoe-banggaai en in het Ternataansch maré gapi. (Encycl. N.-Indië). Eenmaal is zulk een kostbaar doosje met mica belegd in mijn bezit geweest; dat is nu zestien jaren pleden. De mica was er opgelegd als pailletten op een bruidsjapon oftewel als witte suiker op een taart. Als ik mij niet vergis, dan moet dat kostbare doosje zich op ’t oogenblik bevinden in het Klooster der Eerw. Zusters van het Gezelschap J. M. J., Sint-Janssingel ’s Bosch, op de studiezaal. Wie het wil zien, kan daar gaan kijken.

Ten slotte: Of het christendom in vroeger dagen te Banggaai