VIII.

IN MEMORIAM

Pastoor H. C. Verbraak S.J

Van ganscher harte sluit de Claverbond zich aan bij de talloozen, die hulde brachten aan Pastoor Verbraak z.g., nadat de telegraaf ons had meegedeeld dat de waardige man het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had. Hetgeen op het bidprentje van Pastoor Kortenhorst te lezen staat: „Velen hadden hem lief; want hij was de vader der arrhen en de vertrooster der bedrukten”, geldt insgelijks van hem. Wie zal ons, ook, maar bij benadering, zeggen hoevele militairen de goede man heeft opgebeurd in de ellenden en wederwaardigheden van het oorlogsleven in Atjeh; hoevelen hij er getroost heeft op hun sterfbed; voor hoevelen hij de poort der eeuwige zaligheid heeft ontsloten? Bij honderden niet alleen maar bij duizenden zijn zij te tellen. Met welk een liefde zal deze eenvoudige, meer dan dertig jaren iederen dag van den morgen tot den avond ten' bate onzer arme kolonialen in strenge zelfverloochening geleefd hebbende geloofsheld door den Hemelschen Vader ontvangen zijn bij zijne intrede in het Huis der eeuwigheid!

Vooralsnog stellen wij ons tevreden met onzen lezers en lezeressen het korte levensbericht aan te bieden, dat wij geschreven vonden in „De Tijd” van den 11 den Juni j.1., van harte hopend dat ons weldra uit Indië een uitvoerige beschrijving geworden zal van zijne laatste dagen niet enkel, maar van geheel zijn doen en laten gedurende de ruim vijf-en-veertig jaren, welke hij in de kolonie doorbracht. Doorbracht tot heil naar ziel en lichaam, tot stichting tevens van duizenden en duizenden, niet slechts katolieken maar ook andersdenkenden: protestanten, ongeloovigen, Mohamedanen en wie meer gij maar wilt.