plechtigheid. De laatste der nieuwe passars (marktplaatsen) was klaar gekomen. Feestelijk zou dit herdacht worden. Volop de moeite waard, dat moeten we bekennen ; want een mooi stuk werk zijn die passars met hun ruime loodsen van gewapend beton. Ze hebben dan ook ieder ongeveer een ton gekost. Maar wat minder mooi was: ’t bestuur stelde de feestelijke opening liefst vast op den eersten Pinksterdag,’ en dat nog wel in den morgen tijdens de kerkuren. Christelijk is toch anders, vindt U niet ? Maar noch de voorzitter, de assistent-resident, noch een der leden van den localen Raad had daarover nagedacht. Wel een bewijs, zouden we zoo zeggen, dat die vroede vaderen het in christelijkheid nog niet erg ver gebracht hebben!. ..

Wat nog minder mooi was : onder de oogen van ’t Europeesch bestuur, grepen weer de bijgeloovige praktijken plaats van karbouw-offer, van plechtigen omgang en begrafenis van den bloedenden buffelkop. En dat liefst onder *de tonen van een militaire Kapel!!!

O Eerw.’. Br.’. Eerdmans, grrroote Staatsman, die onlangs ons vaderland van een wissen ondergang reddet, door bij den Minister van Oorlog uw weëig gekerm te doen hooren, over de verregaande paapsche stoutigheid, toen katholieke soldaten, bij katholieke plechtigheid, in katholieke besloten plaatsen militaire eer bewezen aan Hem, die de Weg, de Waarheid en het Leven is, wat moet gij, zoo ge consequent wilt zijn, nu wel zeggen over wat in Indië ter eere van ’t grofste bijgeloof door militairen, en dat nog wel in ’t openbaar, en dat nog wel onder de oogen van autoriteiten, gebeurt!

Doch laten we dien hooggeleerden en hoogedelen papenhater maar verder met rust. Die menschen op consequent-zijn te wijzen is toch boter aan de galg smeren, ’t Liever Turksch dan Paapsch zit dien braven nog in merg en been. * * ■ *

Na den buffel U denke s.v.p. aan den bovenvermelden offerkarbouw —. volge nu even iets over de kat. Van den hak op den tak, van den karbouw op de kat.

Aan ’t Soerabajasch gemeld uit ’t Cheribonsche:

„Hoeveel katten men hier baadt, (om regen te krijgen) mag Joost weten. Op Tjiomas plaatst men de kat in een mooie sado, een wagentje, voorop de muziek, achteraan de gamelan. De geheele dessa gaat mee, ieder he’eft plezier, behalve de kat, die