„noodig blijken, gedreven niet door eigenbelang, doch tot „meerdere eere Gods”.

Met dit antwoord van Pater Philippus was de Onderkoning tevreden gesteld, ook droeg het de goedkeuring weg van al de Doorluchtige aanwezenden.

Onze nieuweling in het Kloosterleven kon dan ongestoord voortgaan, zich op de geestelijke volmaaktheid toe te leggen. Den ijver, eertijds door hem aan den dag gelegd in den dienst van aardsche Koningen, wijdde hij thans aan den dienst van den Koning des hemels. Met rasse schreden beklom hij den geestelijken berg Karmel, voor hem het zinnebeeld van het inwendig leven.

Voor zijne medebroeders was hij een toonbeeld van gehoorzaamheid, nederigheid en stilzwijgendheid. Hij was steeds de eerste bij de gemeenschappelijke oefeningen, de eerste om werken van boetvaardigheid te verrichten. Volgens het getuigenis zijner Oversten was hij zóó stipt in het onderhouden der heilige regels, dat er nooit iets in hem viel te berispen ; zelfs zijn connovicen, die altijd met hem omgingen, wisten nimmer eenig vergrijp tegen de kloostertucht in hem op te merken.

Op zulk eene wijze bereidde Dionysius zich voor om zich door de kloostergeloften voor eeuwig aan God te verbinden. Doch vóór zijn proefjaar ten einde liep werd reeds door de Portugeesche Regeering een beroep gedaan op de hulp van den jeugdigen kloosterling, tijdens de plechtige vergadering, bij monde van zijn Overste toegezegd.

Een zeekaart van Indië, op groote schaal vervaardigd, werd van den ervaren .teekenaar gevraagd. Zij moest dienen als een geschenk, den Koning van Spanje en Portugal aan te bieden door Graaf de Linhares, die welhaast met de retourvloot naar Europa zou terugkeeren. Pater Philippus was van meening dat dit verzoek niet mocht worden afgewezen,, te meer daar de gewezen Onderkoning, steeds een weldoener der Orde geweest was en tevens met Dionysius zeer bevriend. Deze sloeg dan aanstonds de handen aan het werk: al zijn beschikbare tijd werd aan die teekening besteed en na een maand arbeids was er een maritieme kaart van Indië gereed, zóó schoon en nauwkeurig, dat zij waardig gekeurd werd den machtigen Koning van het Iberisch schiereiland te worden aangeboden.