wat zijn die Hollanders toch rijk”. Strakjes, als achter de schermen de opstandelingen aan ’t roepen zijn, hebben de lui in de zaal pret. „Ramé, seneng”. „Herrie, lollig", zeggen ze. Ja dat lange kijken en ernstig blijven is wel de schaduwzijde van den feestelijken avond. Gelukkig kwam een keer na een ernstige passage, Semei op, de huichelaar die een beetje anders deed dan een gewoon mensch. En hoe ernstige en gewichtige zaken hij ook te bespreken had, bij het zien van zijn mimiek ging er een hoeratje op en dat misplaatste applaus werd telkens grooter, als hij zich later opnieuw op de planken vertoonde. Arme acteur! Maar hij wist zich toch goed te houden bij die weinig aanmoedigende behandeling. Den volgenden avond, toen hij Hollandsch verstaand publiek voor zich had, werd zijn moed beloond. Hij speelde een van de beste.

In ’t begin van elk der vier bedrijven was de aandacht nog al bevredigend, maar crescendo ging ’t niet; aan het einde was er een formeele kletspartij in de zaal.

Dus ons „tonil” is een mislukking geweest!

O neen, dat heelemaal niet. De menschen hebben genoten en den volgenden keer komen er nog veel meer. Ze zijn nu eenmaal niet gewend om bij wajang of tooneel lang te luisteren en al zouden we in ’t Javaansch spelen, ik denk, dat ze toch een praatje gingen maken. Maar onderwijl geven ze hun oogen goed den kost. Zoo iets zie je toch niet iederen dag.

Dus zij amuseeren zich en wij hebben weer geïmponeerd. De Javaan, gelijk alle vreemde volken, hier en in andere missielanden, kijkt je eerst met z’n oogen aan en dan met z’n hart. Als je hem iets blinkends, iets groots, iets moois kunt laten zien, begint hij zich voor je te interesseeren en dat is de weg, waarop we ’t hart van velen winnen.

Toch hopen we, dat ons tonil van Hollandsch spoedig Javaansch zal worden. Daarvoor is echter leiding door Javanen zelf noodig. En als we dan veel schoonheid aan de oogen en veel wijsheid. Christelijke wijsheid aan de ooren te genieten geven, kan ons tonil een machtig missioneeringsmiddel worden.

Wie wil ons décor verrijken met een mooi cadeau? Zijn er misschien in onbruik geraakte militaire uniformen of zijn ze in Holland nog niet gedemobiliseerd? Wie heeft er wat moois in