„Uit Spanje ontvang ik goede tijding,” schrijft Pater Oliva. „Als ’n bazuinroep zal die velen der onzen opwekken zich voor den missiearbeid in de Spaansche koloniën; Paraguay, de Philippijnen, Mexico, Peru, Chili en Nieuw-Granada aan te geven. Ik wil u allen in mijne vreugde over deze gunstige berichten doen deelen, opdat ieder, dien de Heer des Huizes daarheen roept, zijn krachten aan het binnenhalen van den rijpen oogst geve. Van de oversten wensch ik te hooren, wie zich bij hen voor deze missiën opgeeft en wien zij er voor geschikt vinden. Zij evenwel die met een vurig verlangen naar dezen arbeid bezield zijn, doch in hun tegenwoordigen werkkring niet gemist kunnen worden, zullen toonen, dat zij thuis in den ouden werkkring kunnen zijn, wat zij ver weg in den nieuwen wenschten te zijn ware navolgers van den H. Franciscus Xaverius.

Zoo was in 1664 de belofte, maar de uitvoering ervan: dat duurde veel langer.

Wat al oponthoud, tijdverspilling, kleine en kinderlijke plagerijen van koninklijke ambtenaren, koninklijke raden, koninklijke gouverneurs, voordat de vreemdeling op het Spaansche of Portugeesche schip de met ’t geheele hart gewenschte gewesten kon naderen!

Om niet vanaf het eerste oogenblik zijn plannen geheel te doen mislukken begon de missionaris zijn naam te verwringen tot voor teere Castiliaansche ooren zoetvloeiende klankenreeksen. ~Voor ik scheep ga,” zoo schrijft in 1681 Pater Borenga, ~moet ik U onze verspaanschte namen, zooals ze nu in het koninklijk protocol vereeuwigd zijn, opgeven: P. Andreas Mancher zal in ’t vervolg P. Alphonsus de Gastro de Viennas heeten; P. Johannes Tilpe zal P. Luis Turcotti, natural de Nissa de Austria genoemd worden; P. Augustin Strolach wordt P. Carolus Xavier Calvanese de Calva, natural de Milan; P. Theophilus de Angelis zal pronken met Juan de Loyola, natural de Atzpeithia de Biscaya”.

Evenzoo in Portugal; men mocht er ook wel z’n naam ongeveer vertalen: Kerspaumer werd Cereso en Sonnenberg werd Montes, Bürgin bijvoorbeeld Borges en Herdtrich Henriquez.

Toen met den dood van koning Karei II van Spanje de Habsburgers in Spanje uitstierven en de wisselvallige Spaansche Successie-oorlóg tot 1715 Zuid-West Europa tegen de andere volken van Zuid en Midden Europa in strijd bracht, werd weer