Zijn eerste werk daarna was de bekeering van zijn moeder en zijn zuster, en daar hij nu een geheel nieuw leven zou beginnen, vroeg hij zich bij gelegenheid eener retraite ook af, of het voor hem misschien niet nuttig zou zijn, om te trouwen. Hij dacht geruimen tijd daarover na, bad God om verlichting, raadpleegde zijn biechtvader en andere vrome mannen, en besloot ten laatste om God in den ongehuwden staat te blijven dienen.

De deugd van zuiverheid bleef voor hem in het vervolg steeds een kostbaar kleinood, dat hij met de meeste zorg ongeschonden bewaarde: en naast die zuiverheid beoefende hij, en dikwijls zelfs op heldhaftigewijze,verschillende andere deugden. Zijn onbuigzame hoogmoed was geweken voor diepe nederigheid, zijn ergerlijke losbandigheid voor strenge versterving en boetvaardigheid, zijn opbruisende drift voor onuitputtelijk geduld en zachtmoedigheid. Zijn Oversten, ten opzichte van wie hij vroeger slechts minachting en bedilzucht had getoond, beschouwde hij nu als de plaatsbekleeders van God, wien hij eerbied en gehoorzaamheid was verschuldigd. Zijn onderdanen, voor wie hij eertijds een onverbiddelijk despoot was, vonden in hem nu een liefdevollen vader en een wijzen raadsman. In alles wat hem overkwam zag hij een wijze beschikking der Voorzienigheid, waaraan hij zich onvoorwaardelijk onderwierp. In heel zijn levensopvatting en in al zijn doen en laten sloot hij alle menschelijke motieven zooveel mogelijk uit, en trachtte hij steeds uit bovennatuurlijke beweegredenen te handelen. Zijn geest van zelfopoffering kende geen grenzen, en zijn vertrouwen op Gods bijstand, ook in de grootste moeielijkheden en gevaren, was bestendig en onwrikbaar. De ergernis, die hij vroeger gegeven had, poogde hij voortdurend te herstellen door een gloeienden zielenijver ten opzichte van allen, die met hem in aanraking kwamen, en later van de inboorlingen der Missie van Centraal-Oceanië. ‘)

Maar het spreekt van zelf, dat die voortdurende en dikwijls heldhaftige beoefening der deugd niet werd verkregen en bestendigd zonder een vurig en aanhoudend gebed. Zijn oefeningen van

*) De eilanden, waarvan hier en in de volgende artikelen spraak is. zijn gelegen in den Groeten of Stillen Oceaan ten Oosten en Noord-Oosten van het zoogenaamde Vasteland van Australië en ten Westen van Zuid-Amerika. Het zijn meerendeels Fransche en Engelsche Koloniën.