83794 joden, rond 80000 christenen, de overige Drusen en andere kleine groepen.

Er begint ’n omkeer te komen, en het gevaar, dat de joden tot de heerschappij zouden geraken, schijnt voorbij. Velen hunner, die in de laatste jaren zich hier vestigden, verlaten het land: ze zijn immers niet gewend aan harden veldarbeid en toch is deze noodig, minstens 50 a 100 jaar lang, wil Palestina weer een land worden, dat „van melk en honing overvloeit”. De mohamedaansche en christelijke Arabieren en ook de oudingezetenen, orthodoxe joden, die met de vrijgeesten en met de door bolsjewistische ideeën aangetaste landverhuizers niets gemeen wilden hebben, herademen weer. Ook de katholieke Missie streeft, onder den ondernemenden patriarch Barlassina, krachtig omhoog. De, eenige maanden geleden, gestichte hoogeschool begon met 200, meest katholieke studenten.

Slecht staat het echter met de Missie en met ’t Christendom in het gebied van Turkije. De militaire en diplomatieke overwinning der Turken is ook ’n zegepraal over ’t Christendom. Het aantal christenen protestanten, schismatieken en katholieken die sinds 1914 in Turkije omkwamen, wordt geschat op l'/2 millioen. De overlevenden zijn meest allen uit het land verdreven of verhuizen vrijwillig.

Daarentegen trekken mohamedanen uit de Balkanlanden naar Klein-Azië. in Konstantinopel, waar de christenen te talrijk zijn, kunnen zij zich handhaven.

Als t wegtrekken tot staan komt, zal het aantal christenen in Aziatisch Turkije nauwelijks 100.000 bedragen.

Kleinere berichten:

Te Port Tewfik waar het Suezkanaal mondt in de Roode Zee werd voor den H. Franciscus van Assisië den eersten missionaris in t Oosten sedert de mohamedaansche verovering een gedenkteeken opgericht.

In het Consistorie van 20 December kondigde Pius XI af: de verheffing der 4 Apostolische Vicariaten der Syro-Malabaren in Zuid-Indië tot bisdommen. Ernakulam wordt aartsbisdom en zetel van den Metropolitaan: Trichur, Changanacherry en Kottayam werden bisdommen. Deze eerbiedwaardige kerkgemeenschap