missies bloeien of onder hun leiding staan en dikwijls niet direct op zichtbare resultaten zijn aangewezen. Het is oogenschijnlijk een dorre opsomming van talrijke cijfers, doch ze vertegenwoordigen een gigantischen arbeid, in nauwe samenwerking met Christus verricht, onder bloed en tranen, zweet en moeiten en pijnen, met zware zelfopoffering en zelfvergeting, onder veel tegenslag en bekommering, dikwijls met derving van allen menschelijken troost en menschelijke vriendschap, in een heet en ongezond klimaat of in venijnige koude verduurd.

Een werk, waarvoor de Sociëteit bijzondere voorkeur bezit, is het geven van onderwijs aan de jeugd in al hare geledingen.

De Sociëteit heeft in haar missies 8 Universiteiten onder hare leiding met 5729 studenten: de Universiteiten van Beyrout, Bombay, Calcutta, Shanghai, Madras, Mangalore, Tokio en Trichinopoly.

Colleges en Middelbare scholen . 47; leerlingen 16.269.

Lagere Scholen 7413; leerlingen 245.044.

Industrie Scholen 52; leerlingen 3.262.

Het gezamenlijke aantal inrichtingen voor opvoeding en onderwijs bedraagt derhalve 7520, met 270.304 leerlingen.

Een bijzondere zorg van bijna alle missies in den tegenwoordigen tijd is de vorming van een inlandsche geestelijkheid. De Sociëteit heeft de 2 Pauselijke Seminaries van Kandy (Ceylon) en Scutari (Albanië) onder hare leiding, respectievelijk met 82 en 29 leerlingen. Verder 7 Groot-Seminaries met 309 theologanten; hiervan zijn er 3 in Voor-Indië gevestigd, 2 in China, 1 op Madagascar en 1 in Syrië. Van de 11 Klein-Seminaries bevinden zich 5 in Voor-Indië en Ceylon, 2 in China, 2 op Madagascar, 1 op Java en 1 te Kisantu in Belgisch Congo; zij tellen gezamenlijk 382 leerlingen.

De wetenschap wordt als zijdelingsch middel voor de uitbreiding des geloofs gebezigd door 6 astronomische observatoria, die gelegen zijn op Madagascar, in Rhodesia (Afrika), Voor-Indië, Syrië, China en op de Philippijnen, en door 14 drukkerijen, waar 49 tijdschriften voor godsdienstige cultuur en wetenschap verschijnen.

Naast de vorming der jeugd en de beoefening der wetenschap, staan de groote werken van christelijke liefde: monumenten