tot getuigenis van werkelijke beleving van Christus’ liefde-leer. 10 Inrichtingen voor melaatschen herbergen 8000 zieken, 41 hospitalen nemen jaarlijks 11000 lijdende menschen binnen hunne muren op; 107 weeshuizen vervangen vader en moeder van 11.432 ouderloozen; 133 apotheken helpen meer dan een millioen gekwetsten en hulpeloozen per jaar.

In 6300 kerken en kapellen wordt door leden van de Sociëteit het H. Misoffer opgedragen voor de 2 millioen bekeerde katholieken, die zich thans onder de 200 millioen heidenen bevinden.

De Missie-idee in de Orde der Jezuïeten

Alle bovengenoemde cijfers en getallen geven juist door hun koude nuchterheid het meest pakkende bewijs, dat de Sociëteit van Jesus een Orde is, waar de missie-idee sterk en vruchtbaar leeft. Nog overtuigender zou dat zijn, zoo het mogelijk ware de missie-belangstelling en de gebeden en H. Misoffers voor de heidenenbekeering te schatten van de Jezuïeten, die hier in Europa of in Amerika tot levenstaak hebben het geven van onderwijs, het houden van retraiten of het leiden van congregaties. De geloofsverkondiging is „het goddelijkste van alle werken”, waarheen de sympathie uitgaat van allen.

De leden der Sociëteit beloven aan den Paus een bijzondere gehoorzaamheid wat de missies betreft. Deze gelofte strekt zich, behalve voor den persoon, ook uit tot de Sociëteit zelve, zoodat zij, wanneer de Paus haar een nieuw missiegebied aanbiedt, krachtens die gelofte verplicht is dit te aanvaarden.

Zoo ziet zij zich, hoewel haar streven er eerder op gericht is, gedeelten harer missiën ter krachtiger bearbeiding, aan andere Congregaties af te staan, van tijd tot tijd nieuwe streken ter missioneering toegewezen, die haar al zoo onmetelijk arbeidsveld nog vergrooten. Dit is b.v. enkele jaren geleden met de Carolinen nog geschied; reeds had de Congregatie De Propaganda Fide 12 verschillende genootschappen zonder succes gevraagd. Tenslotte bood deze ze de Sociëteit aan, die ze aanvaardde, doch daarmede een zwaar offer bracht in andere streken harer Missie.

Het tekort aan missionarissen over heel de wereld, dat hieruit wel duidelijk blijkt, wordt dan ook door haar bitter gevoeld.