vaderland bood slechts weinig hoop voor een betere toekomst. Dat had hem doen besluiten, samen met zijn neef, in den vreemde het geluk te gaan beproeven. En Allah’s zegen was zichtbaar met hem geweest. Wel had hun weg geloopen over bergen van moeilijkheden, en allerlei avonturen hadden hun wegen zelfs ver uiteen doen gaan. Doch dat waren slechts beproevingen gebleken, zooals ook Nabi Mohammed ze had moeten doorstaan. Daarna was er voorspoed gekomen, ongekende voorspoed, zooals alleen Allah ze gaf aan zijn toegewijde dienaars. En nu was hij de rijke gevierde koopman van Grësik, die sinds eenige jaren zoete rust genoot op zijn zonnig buiten te Leren. Wat er van zijn neef was geworden? Die had zich tenslotte gevestigd in het rijke land der Hindoe’s, vele dagreizen van Grësik. Lange jaren had hij niets van zich doen weten, totdat dezer dagen er bericht van hem kwam als Radja') van Tjërmën. En de Chineesche koopman, die hem de tijding bracht, had gesproken van des Radja's voornemen, om zijn neef te Grësik een bezoek te brengen.

Eenige weken zijn er verloopen sinds dien drukkend-zwoelen namiddag. Met een groot gevolg, dat om zijn uitheemsche kleederdracht en vorstelijken luister veel opzien baarde in Grësik, is de Radja van Tjërmën, vergezeld van zijn oudste dochter en eenige naaste familieleden te Grësik aangekomen en met oostersche staatsie door zijn neef ontvangen. En thans vinden wij den Radja te Lërën, op het buiten van Maulana Ibrahim, in druk gesprek met zijn neef. Want zijn bezoek aan Grësik geldt niet slechts dezen laatste: allereerst is hij gekomen, om Java te brengen de zegeningen van den Islam. Het groote doel van zijn verre zeereis is Angka Widjaja, den Vorst van Madjapait, dezen wil hij onttrekken aan de macht der valsche góden, die zich machtige tempels hebben gebouwd tegen de bergen van Midden-Java. Angka Widjaja moet worden een aanbidder van den éénen Grooten Allah, een gehoorzaam volgeling van Mohammed: grootste der zonen van Arabië . Om den Vorst van Madjapait dien stap nu echter wat gemakkelijker te maken.

') Radja = koning.