voorzeker voor de hoofdstad van de Hamengkoe-boewana’s van Djocjakarta.

De foto’s die wij de lezeressen en lezers van den St. Claverbond laten zien zijn juist van die gebouwen, die den oorspronkelijken vorm nog hebben.

Typisch zijn wel de lijnen, die de muren versieren. Dat zijn niet enkel lijnen in den vorm van driehoeken of soortgelijke figuren, die gewoonlijk niets zeggen. Maar Kj. Toemenggoeng Djajadipoera had de mooie natuur weten te benutten. Niet zelden ziet men „loeng-loengan lijnen” ter versiering: dat zijn lijnen op den gevel, voorstellende takken en ranken met bladeren en dikwijls ook zittende vogels er in. De groote draken, waarop één van onze katholieke jongens zit, moesten oorspronkelijk jaartallen uitbeelden (foto no. 1) en wel door den vorm en het aantal kronkelingen. Jammer, dat ze reeds beschadigd zijn.

Als U door die diepe poort gaat, komt U op een terrein vol vruchtboomen, U loopt door. daalt af langs eenige trappen, en U ziet twee vijvers: „Oemboel moentjar” en „Oemboel Koeras” (foto no. 2), beide vijvers staan begroeid met onkruid. In den Westmoesson is er wel gelegenheid om een frisch bad te nemen.

Laat ik eerst mededeelen dat het uitbouwtje op foto no. 2, waartegen Silverinus leunt, een deel is van de „Poelo-Tjemeti . „Zweep-eiland”, dat is, een hooge toren, waaruit men de heele „Taman-Sari” kon overzien, doch nu is er geen spoor meer van te bespeuren. Zou die hooge toren „Poelo-Tjemeti alleen maar gediend hebben ter versiering of om een mooi uitzicht op den schilderachtigen lusthof te hebben? Dit zeker, maar vooral voor iets voornamer. In de bovenste kamer van den toren, zeggen de menschen, kwam de Vorstin der geesten in de Zuidzee, Hare Majesteit „Kangdjeng Ratoe Kidoel”, zich onderhouden met Djocja’s Sultans. De Vorstin is de grootste en machtigste beschermster van het Mataramsche rijk, dus ook van Djocjakarta. De hulp van Kangdjeng Ratoe Kidoel werd ingeroepen, wanneer Djocja in gevaar was, en als Sultan’s vrouwen of kinderen door een ziekte getroffen werden. En dit volgens het eens gesloten bondgenootschap tusschen Kangdjeng Ratoe Kidoel en Panembahan