ze ons al geroken sprongen van alle zijden uit ’t struikgewas, kleine bengeltjes naar voren en trokken met ons mee.

De loerah was niet thuis. Dan maar naar den tjarik, den schrijver van de dessa!

Al aanstonds bij het binnentreden van diens kleine woning viel ons als eenige wandversiering op, een mooie plaat van ’t Goddelijk Hart van Jesus. Toch was de man heelemaal niet katholiek, hij had nog nooit van een Pastoor onderricht gehad, maar de goeroe’s van de Salamsche school zijn ijverige jongens: en een daarvan was een beetje familie; die had met hem over den katholieken godsdienst gepraat, en die zal ook wel vast ~zoo’n mooie gekleurde plaat” hebben opgehangen opdat Jesus liefde langzaam zou binnendringen in die woning.

Ijverig waren hier de goeroe’s geweest; zij hadden samen, zijn neef Soegeng en hij vertelde de tjarik de dessa’s aan den eenen kant van den grooten weg afgeloopen, op zoek naar leerlingen, en later bleek de mantri goeroe (’t hoofd der school) de andere zijde bewerkt te hebben. U ziet dus, hoe een degelijke onderwijzer den missionaris kan helpen bij zijn werk onder de Javanen. Een mooie intentie bij Uw gebeden en goede werken is dus wel: „dat God onze Javaansche onderwijzers moge bezielen met een apostolische geest”.

Wij konden ons preekje dus eigenlijk wel in de zak houden, maar we waren er nu eenmaal en wellicht zou ons bezoek de goede voornemens nog wat versterken bij die brave menschen om hun kinderen toch op tijd en vooral trouw naar school te sturen. Wij gingen dus verder en bijna overal, waar we vroegen of hun kinderen op school waren, klonk ’t: ~Inggih ndara” 1 ~Op school in Salam of Moentilan bij de Zusters in Mendoet of Djogja,” en overal kwamen ze naar voren met: „Mangga, mangga” („komt U binnen”) en wij moesten wel toegeven, telkens een oogenblikje hun ’t genot gunnen den Pastoor onder hun dak te zien en dat later aan de buren te kunnen vertellen. En dan kwam buurman er ook bijzitten, en als we dan opstonden, dan noodigde deze ons weer uit om ook even „in zijn hutje binnen te komen,” en we gingen en hoopten, dat in al die huizen en in nog meer, Jesus binnenkort zou binnengaan om bezit te nemen van de harten dier goede menschen. Dat