komen, danken wij weer voor het grootste deel aan vrijgevig Katholiek Nederland.

Daarbij, de Javaansche jeugd heeft toch verbazend goede eigenschappen. Ik heb dat vroeger al gemerkt, toen ik verbonden was aan de kweekschool te Moentilan en de Normaalschool te Ambarawa; en merk het nog voortdurend, zoo dikwijls ik met de kleinen en jongeren in aanraking kom. Van de zonnige Indische natuur hebben onze Javaantjes een zonnig en opgewekt hart meegekregen: een uitstekenden bodem voor den Katholieken godsdienst; ze zijn oplettend en leergierig, niet lastig, ontvankelijk voor goede indrukken; zij hebben het buigbare van buigzame twijgen. En zoo kan men, in ’t algemeen gesproken, want er zijn natuurlijk ook uitzonderingen, van hen maken, wat men verkiest, en met Gods genade, uit hen vormen puike Christenen,

Hè, ~drie duizend in één keer” komt weer door m’n gedachte spelen, ik kan het maar niet vergeten.

Wat moet er nog meer gedaan worden? Hebben we alles beproefd, alle middelen aangewend, om ook in onzen tijd de bekeeringen zoo talrijk mogelijk te maken?

We hebben het kind op onze scholen maar de ouderen ? Ontgaan die ons niet te veel?

Konden we eens een heele dessa van die ouderen, een heele streek Katholiek maken!

Moeten we daartoe wachten op de Inheemsche priesters? Maar zij zullen het werk alleen niet afkunnen. Wat zal hun luttel aantal beteekenen, wanneer millioenen zich moeten bekeeren.

Zullen voor ’t bekeeringswerk in ’t groot, de door ons gevormde Inlandsche onderwijzers het tekort aan priesters kunnen aanvullen? Ik vrees van niet.

Zeker, er zijn onder hen pracht-menschen, mannen, die zich voor de uitbreiding van ons H. Geloof dagelijks onvermoeid afsloven, maar velen, hoewel zij in de school uitstekend voldoen, oefenen daarbuiten weinig of geen invloed uit op de bevolking. Zijn ze misschien nog te jong, ontbreekt het hun aan apostolisch vuur? Ik weet het niet zijn ze te verontschuldigen? Eerlijk gezegd: ja. Als men in Indië den heelen morgen en dikwijls nog een flink stuk middag vóór de klas heeft gestaan.