wakker geschrokken huisgenooten braken er enkele in tranen uit, want Soemijati lag zacht kreunend nagenoeg sprakeloos ter neer. Vroeg in den morgen kwam natuurlijk een snel ontboden „doekoen” of inlandsche geneeskundige, die men beter den naam van „kwakzalver” zou kunnen geven.

De „doekoen” scheen echter geen specialist te zijn in buikziekten, althans ondanks alle middelen bleef Soemijati ernstig ziek, zoodat men het noodig achtte, hare ouders uit Semarang telegrafisch te waarschuwen.

Gods roepstem is dikwijls wonderbaar voor ons. Zoo ook hier.

Grootmoeder had Rama Pastoer meermalen naar verschillende kampongs en dessa’s zien uittrekken om daar de menschen te helpen. En dikwerf had grootmoeder van verschillende menschen ook vernomen, dat Rama Pastoer zoo goed de bedroefden kon troosten.

Wat besloten? Door een kleinen jongen, leerling van onze Standaard-school, liet zij Rama Pastoer roepen. De gewichtige zending was natuurlijk niet tevergeefsch.

Nauwelijks waren wij binnen, of wij werden reeds begroet door grootmoeder: „Rama njoewoenaken berkah. ■— Vader, geef haar uw zegen”. Een priesterlijken zegen geven, daartoe was ik nog niet in staat; ons gebed, Eén Onze Vader en tien Weesgegroetjes, was echter genoeg om grootmoeder te troosten.

Na eerst gevraagd te hebben naar haar toestand de zieke kon onze zachte gesprekken volgen begon ik de huisgenooten te troosten. Met alle kracht drong ik er op aan, dat zij Gods hulp af zouden bidden en nederig alles verder zouden overlaten aan Gods Vaderlijke Goedheid en Voorzienigheid.

Daar de zieke aan hevige onderlijfspijnen leed, dachten ik en mijn begeleider dadelijk aan „Ignatius-water” en wij beloofden de huisgenooten, dat wij bij hen een flesch van dit gewijde water aanstonds zouden laten bezorgen.

Om zelfs den schijn van bijgeloof te voorkomen, gaf ik in ’t kort nog eenige wenken en zeide: „Grootmoeder, ge ontvangt zoo aanstonds water, gewijd ter eere van St. Ignatius; uw zieke kleindochter moet hiervan drinken. Maar voordat zij er van drinkt, moet zij en jullie allen bidden, vurig bidden om op de