„bedingungen für die Schizonten im Körper ungünstig geworden sind", die volgens U de mogelijkheid der schrijffout waarschijn I ij k z o u maken, heeft hierin juist het tegengestelde effect, want zij sluit als een bus op het door mij geciteerde uit Lühe.

pag. 290. Volgens Ruge zou bij primaire infecties het aantal gameten 17—257„ van het totaal aantal parasieten bedragen. Ziemann vond ongeveer dezelfde getallen voor tertiana, voor tropica echter veel minder, m.i. zeer goed verklaarbaar, daar bij tropica de parasieten virulenter zijn en de eventueele parasiticide (beter zou zijn schizonticide) stoffen in het. bloed dus eerst later optreden.

pag. 365. Gameten treden reeds op gedurende den eersten aanval of gedurende een der latere aanvallen.

pag. 456. In nicht sehr seltenen Fallen von Tertiana simplex habe ich (Ziemann) übrigens schon bei Neuerkrankungen Gameten feststellen können.

pag. 478, bovenaan. Korte ziektegeschiedenis van den heer N.— Primaire infectie van tertiana. Ziemann wil direct chinine geven en niet 43 uren wachten, omdat hij het ontstaan van gameten vreest.

pag. 481. Ook bij primaire infecties van tropica geeft Ziemann den raad, om direct met de chinine te beginnen, omdat hij het ontstaan van gameten in de eerstvolgende dagen nog wil voorkomen.

Mij dunkt, mijnheer Terburgh, dat U de illusie van de schrijffout na het lezen van al deze aanhalingen wel kunt laten varen.

Ook Schaudinn (geciteerd naar Mühlens, Archiv f. Schiffs- und Trop. Hyg. Bd. X Heft 11 pag. 342) heeft de gameten reeds in de eerste aanvallen bij primaire infecties zien optreden.

Trouwens in uw eigen referaat in afl. 6 deel XLVI1 vond ik op pag. 813 ook het optreden van gameten bij primaire infecties vermeld; bij tropica na een week, bij tertiana reeds na den eersten of tweeden aanval, terwijl bij quartana de gameten dikwijls slechts konden worden aangetoond door infectieproeven. Het spijt mij evenwel, daaruit niet te hebben kunnen lezen, welk procentcijfer Jancsó daarvoor gevonden heeft.

Ofschoon ik uw artikel in deel XL1I van dit tijdschrift